Syötävää savea etsimässä

Kroppa kaipaa savea

Olen vuosikaudet etsinyt tuotetta, joka olisi mahdollisimman puhdasta savea syötäväksi. Joko sellaisenaan tai muussa muodossa.

4

3600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Schindelen

      vulkaaninen kivijauhe sinun tarkoituksiisi. Sitä saa luontaistuotekaupasta.

    • savisakkilainen

      Savi

      Käytännössä kaikki eläimet luonnossa syövät savea. Myös esi-isämme söivät runsaasti savea. Tuohon aikaan oli usein syötävä myös myrkyllisiä kasvaja, jotta esi-isämme saisivat edes jotain ruokaa, mutta he osasivat myös sitoa kasveissa esiintyviä myrkkyjä kehossamme syömällä samalla savea. 1 teelusikallinen savea kattaa pinta-alaltaan tenniskentän kokoisen alueen. Savea käytetäänkin yleensä erittäin pieniä määriä (1/4-1/2 tl). Laadukasta savea voi tilata esimerkiksi täältä. Myös Ruohonjuuri-myymälöihin tuli hetki sitten myyntiin vihreää savea!

      1) Bentoniittisavi
      2) Vihreä savi
      3) Vielä yllä mainittuja savityyppejä voimakkaampaa on zeoliittisavi, jota mm. suihkutettiin Tsernobilin päälle ydinonnettomuuden jälkeen, koska tällä savella on kyky sitoa radioaktiivisia aineita itseensä (parhaat valmistajat: HealthForce, Natural Cellural Defence (NCD, nestemäinen muoto).



      http://www.tekniikkatalous.fi/tk/tiede/miksi ihmiset syovat hiekkaa ja savea se todennakoisesti suojaa loistaudeilta ja bakteereilta/a637505

      http://www.e-coach.fi/index.php?name=Content&nodeIDX=355
      http://en.wikipedia.org/wiki/Geophagy papukaijat syö savea

      http://vihreahenkays.blogspot.com/2010/07/savea.html
      http://www.edeninpuutarha.fi/

      Viimeisin tiedelehti

      • E558

        Onpa kallista. Älä tilaa!

        Bentoniitin kilohinta on pienissä pakkauksissa Suomessakin aina alle kolme euroa. Jos ostaa 50 kilon säkin, niin hinta putoaa puoleen. Löytyy puhtaana keramiikkatarvikkeita myyvistä firmoista.

        Jos rehellisiä ollaan, niin bentoniitti ei sido itseensä radioaktiivisia aineita. Se sitoo vettä, joka taas estää vettä pääsemästi kiinni ydinjätekapseleihin ja jos säiliöt alkavat vuotaa, niin bentoniitti hidastaa saastuneen veden virtaa ulospäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      214
      6872
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      196
      3521
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      26
      3299
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      190
      2279
    5. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      142
      1812
    6. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1787
    7. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      117
      1509
    8. Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!

      Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1096
    9. Etkö vieläkään ole löytänyt ketään??

      😅😅😅😅😅😅😅
      Ikävä
      124
      1078
    10. Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset

      Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii
      Tv-sarjat
      18
      944
    Aihe