Tietääköhän joku

Onks hirveesti eroa XP:n prof tai home versiossa?
6381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eroa. Home- versiosta puuttuu esimerkiksi tietokoneen hallinnasta käyttäjätilien hallinta, ryhmäkäytännöt, ja kansioden oikeuksien määrittelyt.

Äänestä
  • on käytössä ainoastaan työryhmäverkko. Sitä ei voi liittää toimialueelle.

    Äänestä

  • kansioiden/tiedostojen oikeuksien määrittelyt, vaikkakin oletuksena ne on piilotettu vain vikasietotilassa käytettäviksi.

    Äänestä

tietää.

Äänestä

homessa on vähemmän tietoturvareikiä koska tietyt systeemit puuttuu.

Äänestä

Prof:ressa on ominaisuuksia joita voi tarvita pienimuotoisessa yrityskäytössä (professional = ammattimainen). Niitä ylimääräisiä kansio- ja tilitoimintoja ei tarvitse Home (kotikäytäjä). Jos käyttää konetta vain normaaliin kotikäyttöön (surffailu yms.) Home käyttis riittää ihan hyvin. "On tyhmää maksaa liikaa" niinku joku markkinaguru on keksiny.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä erona? kirjoitti:

Onks hirveesti eroa XP:n prof tai home versiossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu