Tärkeä kysymys

islamin opetuksesta

Hei kaikki muslimilasten äidit ja isät, Mieheni on muslimi, Suomen kansalainen, mutta alun perin Irakista, ja lapsemme saavat islamin opetusta koulussa. Se on sinänsä todella hyvä, että jokaisella on oikeus oman uskonnon opetukseen. Sitä arvosta ntodella. Minusta kuitenkin opetus on alkanut vaikuttaa pakkosyötöltä, Koraani esitetään ainoana totuutena ja oppilaat rukoilevat ja opettelevat Koraania ulkoa tunnilla. Lapsemme vaikuttavat joskus jopa ahdistuneilta asiasta, koska ovat oppineet myös itse ajattelemaan asioita ja eivät voi niellä tuosta vain kaikkea tuntien antia. En oikein pidä tällaisesta, vaan haluaisin pohdiskelevampaa ja monimuotoisempaa opetusta, jossa käsiteltäisiin arvoja ja elämänkatsomuksia vähän laajemminkin. Olen käsittänyt, että näin on luterilaisen uskonnon opetuksen puolella. Mieheni on hyvin maltillinen muslimi ja on kanssani samoilla linjoilla. Mikä on teidän käsityksenne ja mitä kokemuksia teillä on? Kiitos jo etukäteen keskustelusta, jos sitä tulee...

8

1296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole montakaan

      pätevää islamin opettajaa. Sen sijaan islamin uskonnon opetussuunnitelma pitäisi koulussa olla. Pyytäkää se itsellenne ja seuratkaa, noudattaako opettaja sitä vai ei. Tarvittaessa voitte keskustella opettajan tai rehtorin kanssa asiasta.

    • haskiisa ei jaksa kirjautua...

      Meidän lapsemme käyvät et-tunneilla joka on mielestäni erittäin hyvä vaihtoehto. Islamin opetusta saa kyllä vanhempanakin, jos pätevää opettajaa ei alueelta löydy (asia johon myös me olemme törmänneet) Keskustele asiasta koulun rehtorin kanssa, häneltäkin voi tulla hyviä vinkkejä ammattilaisen näkökulmasta.

    • islamin uskon
    • Myös iranilaisen vaimo

      Itse olen aina ollut pakanarekisterissä, mieheni on sunnimuslimi. Päädyimme siihen, että lapsemme voivat oppia ateismin minulta, islamin isältään ja normaalin kristinopin koulussa.

    • Šarian laki on aika

      kattava ja ylipääsemätön laki, en kyllä kehoita ketään tottelemaan sitä lakia mikä oikeuttaa miehet tekemään mitä haluaa ainakaan Suomessa, arabimaat on erikseen jossa sitä uskontoa harjoitetaan mittavasti mutta Suomen vallassa olevat uskonnot ei ole siine päinkään mitä koraani sanoo, muta mutta, turha on enää perääntyä kun et voi.

      • ei Suomessa painoa

        Suomessa noudatetaan Suomen lakia, joka on kaikille sama.


    • iakilainen nainen

      hei. pitää alusta tehdä selväksi ei kannata alistua. meidän perheessa taas noi uskonto asiat ovat eritäin vapaa se on harmillista kun sitäkin aina yleistetaan en tiedä teidän suhdesta mutta keskustele miehesi kanssa itse olen irakilainen mutta en uskontohullu syunnyinmaasta riipumatta ei pitäisi alistua.

      • kristitty nainen

        muslimimiesystäväni jonka kanssa suunnittelemme avioliittoa on sitä mieltä että muslimin lapset tulee kasvattaa muslimeiksi mutta itse haluaisin tarjota mahdollisille lapsillemme mahdollisuuden tutustua myös kristinuskoon ja tehdä itse valintansa. Onko kokemuksia miten asiasta voisi miehen kanssa jutella. Yksi vaihtoehtomme on adoptoida lapsia jolloin mies ei koe sitä velvoitetta mutta olisi kiva antaa mahdollisuus myös biologisille lapsille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe