Vanha nettikamera

pitäisi saada asennettua..

Terve! Kaapista löysin: http://www.vmart.pk/main/images/Quickcam express.jpg On toiminut ennen ihan ok. Logitechin sivuilta ei apuja. Asennuslevy ei enää tallessa.. Miten voin asentaa koneelle?? Edeleen käytössä Windows XP. Kiitos!

8

989

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siellähän tuon(kin) ajuri odotteli Logitechin hyllyllä. Kävin vilkaisemassa, kun en oikein jaksa tuollaista puppua uskoa. ;)

      • Mutta periksi en anna..prkl

        Ajuri löytyy tuolle Expressille kyllä..(eri versio tosin) Olen koittanut QuickCam Express ajureilla..ym.. Sitä tarkoitin, että ei löydy juuri tuon kameran ajureitaa.. Ja kun koitan asentaa niin ei vain onnistu.. Kun ei ole levykettä, niin valitsen manuaalisesti asennetut ajurit..ja sieltä löytyy "read me, configurea, ym"..sälää..millä ei taas pääse eteenpäin.. Ohjelma pyytää asentamaan kameran loppuvaiheessa ja "pyytää kärsivällisyttä jotta systeemit päivittyy"..:)) Voisiko joku neuvoa step-by-step miten tuon ko. nettikameran saa asennettua koneeseen kun ei ole asennuslevyä? en viitsisi heittää sitä vielä jorpakkoonkaan.. uskon, että joku vielä keksii ratkaisun tähänkin..


    • noihin....

      ajureitakin...? Ei tuohon ClickSmart 510 kameraan tarvinnut, sen kun räppäsi kiinni ja avot... (tosin ubuntussa)... :)

      • skypen kanssa

        muistaakseni laitoin silloin aikoinani asennuslevyn.. en ole kyllä ihan varma... nyt herjaa sekä pöytäkoneella että kannettavalla samaa asiaa. eikä täälläkään kukaan tunnu tietävän.. taidanpa jättää videopuhelut tähän.. tai hakea joskus uuden kameran kun tosissani sellaista tarvitsen.


    • tuollainen

      kamera ja logitechin sivulta on ladannut ajurin siihen, en nyt oo kyllä käyny pitkään aikaan kattomassa vieläkö sieltä ajuritiedostot löytyy

      • avutonko?

        Saan kyllä ajurin asennettua..mutta kone kysyy levyä tai pitäisi löytää ajuri manuaalisesti. Kun etsin manuaalisesti koneelta niin ajurikansiosta löytyy pelkästään read me, yms turhaa sälää.. Miten kameran saa toimimaan? onko neuvoa askel askeleelta?


      • tässtä osoitteesta
        avutonko? kirjoitti:

        Saan kyllä ajurin asennettua..mutta kone kysyy levyä tai pitäisi löytää ajuri manuaalisesti. Kun etsin manuaalisesti koneelta niin ajurikansiosta löytyy pelkästään read me, yms turhaa sälää.. Miten kameran saa toimimaan? onko neuvoa askel askeleelta?

        latasin: http://www.logitech.com/index.cfm/435/254&cl=gb,en&hub=1?selectedcrid=435&selectedcid=254 (en oo kyllä 100% varma kun siitä on jo aikaa) ei kysytty asennuslevyä, kameran ollessa uutena asensin ensin kameran mukana tulleelta levyltä mutta ei alkanut pelaamaan. poistin sen asennuksen ja sitten asensin logitechin sivulta niin alkoi pelittää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      181
      2945
    2. 86
      1280
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      242
      1087
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      124
      1045
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      84
      936
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      92
      781
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      667
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      665
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      104
      589
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      572
    Aihe