Kuopion poliisi kaipaa lisätietoja. Porvoossa on myös vastaavanlainen syljeskelijä, "iso poju", mutta tuskin kuitenkaan sama kuin Kuopiossa.
Syljeskelijä herättää levottomuutta Kuopiossa
Maanantai 20.4.2009 klo 16.06
Kuopion poliisi pyytää vihjeitä keski-ikäisestä miehestä, joka on herättänyt käytöksellään paheksuntaa Kuopion Länsi-Puijolla.
Poliisin mukaan mies on syljeskellyt päin muita jalankulkijoita ja käyttäytynyt muutenkin uhkaavasti.
Miehestä on tehty poliisille jo useita ilmoituksia. Mies on liikkunut päiväsaikaan muun muassa alueen ulkoilureiteillä, joissa liikkuu paljon myös lapsia ja koirien ulkoiluttajia. Poliisin tietojen mukaan mies on säikytellyt myös koulujen oppilaita.
Poliisi pyytää erityisesti Länsi-Puijolla asuvia ilmoittamaan tiedoistaan Pohjois-Savon hätäkeskukseen.
STT
syljeskelijä
spitboy
5888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
niin siinä käy, kun puolletaan avohoitoa laitoshoidon sijaan. Eikä kukaan ota vastuuta kun avohoidon potilas tekee jotain. Kohta täytyy varmaan kaupunkeihin säätää ulkonaliikkumiskielto.
syntyy välittömästi vaikutelma narsistisen kiusanteon uhrista jota maalitetaan rankasti
Kyllä
En nyt ymmärrä miksi Kuopion asioista kirjoitellaan Porvoon keskusteluissa?
Syljeskely sinänsä on asia, jota esiintyy varmasti kaikissa maamme kaupungeissa.
Jossain vaiheessa lähestyttäessä teini-ikää pojat aloittavat syljeskelyn. Sivistymättömillä se näkyy vielä aikuisiälläkin, joillain jatkuu rumana totuttuna tapana koko loppuiän. Kesä tulee ja sylkyklimpit jalkakäytävillä näkyvät tasaisin välein kuten syljeskellyt makunsa menettäneet purukumit. Sakkorangaistus Singaporen tapaan voisi toimia em. tapauksissa.
Kulttuurisesti syljeskely on ollut hyväksyttyä yhteisöissä, joissa pureskellaan kokapuun lehtiä tai purutupakkaa. Suomessa nikotiinipurkan mässyttäminen on lisääntynyt ja sen myötä syljen eritys. Jos sylettää pitää sylkeä.