Yamaha yz 250 ei lähe käyntiin vaikka kuinka potkii, tankki on täynnä keittoa, kipinä tulee, missä vika?
Ei lähe, ei
missä vika
13864
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuleeko kipinä oikealla kohdalla? Onko tulppa märkä polkemisen jälkeen, jos ei niin laita tulpan reiästä tilkka bensaa. Sitten raportoit lisää, niin tarvittaessa keksitään lisää neuvoja.
tunteja takana. 1. kokeile muitakin tulppia 2. saako mopo bensaa? 3.puristukset tallella(männän ja männänrenkaan/renkaiden kunto) 4.tarkasta kaikki "ilmavuodot" jotta kone saa ilman ainoastaan sieltä mistä sen kuuluukin saada(kaasarin kurkku hiushalkeemiaja vuotaa sielta(omassa oli raamilaakerit kulunut loppuun eikä meinanut lähteä käyntiin sai liikaa ilmaa ja kun joskus kovan polkemisen jälkeen lähti käyntiin niin kävi ainoastaan täysillä kaasu ei vaikuttanut kieroksiin).
Laita viesti www.iceroadracing.com/fi
Tekniset viat/ongelmat ja neuvot kuuluvat moottoripyöräilyyn ja tämän keskustelun aloittaja kyseli juuri neuvoja!!! Veikö taämän keskustelun aloitaja ehkä Sinulta otsikko paikan???
kuinka vanhat liemet sulla on tankissa? avaa poistoproppu kaasarin pohjasta ja päästä kuitenkin vedet ja roskat pihalle. samalla katsot äkkiä sieltä ettei suuttimet ole tukossa. jos se saa liikaa? jätä tulpanhattu yöksi pois ja anna tuulettua. joskus itsellä sinne kaasuuntui liikaa höyryjä kun annosteli liikaa.
Ensinnäkin yksikään moottori ei lähe potkimalla käyntiin ja toiseksi tankkiin pitää laittaa bensaa, eikä keittoa. Hi, hi.
käynyt paremmin tuo ajotus, luulen?
täällä. hankkikaa elämä niin ei tarvitse kuittailla muiden sanomisista... varsinkaan kun ei ole edes mitään asiaa
Meiän kylällä lähti yks mopo kiroilemalla käyntiin. Naapurin hempan keitoillakin ollaan ajettu, ne keitot menee päähän ku metrinen halko. Kyllä jämpti on näin.
bensahana ! aluksi!! jos jo auki puhdista ja tarkista kaasarin toiminta.
Minkä ikäinen pyörä? Saako bensaa eli kastaako tulpan? Tsekkaisin ensin ilmanputsarin ja kaasarin (suuttimet bensapinnan korkeus). Sit tsekkaisn onko kone väljä, onko sulla puristusmittaria. Pakoaukosta katsomallakin saattaa saada osviittaa koneen kunnosta. Mikäli nämä ovat kunnossa niin sit etsimään ilmavuotoja joko imukurkusta tai koneen stefoista.
Ongelmahan on jo ratkennut, lue ylempää, ei kai mikään moottori keitolla pyöri, bensaahan tankkiin pitää laittaa. Tämä oli silmänkääntötemppu.
hernekeitolla. Pakokaasujen määrä voi kyllä lisääntyä oleellisesti.