Juopuneiden kuljetus ja valvonta herättää viranomaistahoissa suuria intohomoja... Ja kansalaisissa myös. Mikä siis olisi oikea tapa hoitaa juopuneet? Heitteillekään heitä ei voi jättää. Juopumus sinänsä ei ole enää edes rike, josta saisi sakkoa. Juopuneen korjaamisen kadulta ei siis tarvitsisi olla poliisitoimi vaan se todella voisi olla sosiaali- ja terveyspalvelujen osana. Selviämisputkat olisivat sairaaloiden/terveyskeskusten yhteydessä ja niissä olisi henkilöstönä lähi- ja sairaanhoitajia ja turvallisuudesta vastaamassa vartijoita. Kuljetus voisi olla osa ensihoitoa ja sairaankuljetusta. Mutta kunnan ykköslähdön ambulanssi pitäisi edelleen säilyttää pelkkiä hätätilanteita varten, se ei saisi olla juoppokyyti. Väkivaltaisen juopuneen rauhoittamiseen/kuljettamiseen voisi poliisilta saada virka-apua. Tuohan olisi ihanteellista, mutta sen toteuttaminen on ongelmallista. Ensinnäkin laki. Terveydenhuollon henkilöstö ei saa kuskata vastentahtoisesti ketään hoitoonkaan (poislukien lääkärin kirjoittama M1-lähete tahdosta riippumattomaan psykiatriseen tarkkailuun) juopuneista nyt puhumattakaan. Juopoille M1? Tk-päivystykset ovat jo ennestään ruuhkaisia, sinne vielä juoppoja hakemaan lähetettä selviämisasemalle... Toiseksi kustannukset. Tähän asti juopuneiden kuskaus ja säilytys poliisin putkissa on kuulunut poliisin budjettiin. Kuka maksaisi viulut jatkossa? Kunnat ovat säästölinjalla jo ennestään. Kun selviämisasemapalvelut olisi osa terveydenhuoltoa, se voisi olla Kelan kustantama hoitopalvelu. Tällöin putkayöstä voisi veloittaa asiakkaalta omavastuuosuuden ihan niinkuin mistä tahansa muustakin terveyspalvelusta. Mutta eipä niillä pelkillä omavastuuosuuksilla rakenneta putkatiloja, palkata henkilöstöä ja hankita kuljetuskalustoa... Mutta eiköhän se terveyskeskuksen vuodeosaston ainoa yöhoitaja hoida pari juoppoakin siinä missä kaikki ne mummot ja vaaritkin. Siinäkö on tulevaisuus?
Juopuneiden kuljetus
18
837
Vastaukset
- puhetta
Kaunista puhetta, mutta unohdat yhden seikan. Kun juopunut viedään poliisin tiloihin, niin nimen, mahdollisten vammojen ym. selvittelyn jälkeen katsotaan hänen ´haut´. Tällöin selviää, että yllättävän nonella onkin etsintäkuulutus perässään. Kenellä pidätysmääräys, kenellä vangitsemismääräys, kenellä haasteen tiedoksianto, kenellä maksamaton sakko ym. Jos koko homma olisi siviileillä, niin etsintäkuulutetut selviäisivät kuin koira veräjästä.
Kirjoitinkin siitä, mikä olisi ihanne. Unohdin varmaan montakin asiaan liittyvä ongelmaa. Mieleen kun tuli lähinnä nuo suurimmat kysymykset kuten laki ja kustannukset...
- Fakta juttu
Ambulanssi ei voi ottaa haisevia juoppoja suoraan katuojista hygieniasyistä. (esim. haju) Ambulanssin kokonaisvaltainen desinfiointi jokaisen juopon jälkeen käy todella kalliiksi. Samalla autolla kun saatetaan seuraavaksi kuljettaa vakavan vamman saanutta haavapotilasta tai synnytyspotilasta/vastasyntynyttä lasta, joten tulehdusvaaraa täytyy välttää kaikin keinoin. (esim. sairaalabakteerit)
Ambulanssi desinfioidaan rutiinisti jokaisen potilaan jälkeenkin. Oksentelee ne oikeasti kipeätkin ja laskevat alleen paareilla makoillessaan, veritahroista puhumattakaan. Mutta olet oikeassa, juoppokyyteihin pitäisi olla ihan oma kulkuneuvonsa... Mikä lisäisi kustannuksia, sillä pelkkä auto ei riitä, siihenkin tarvitaan miehistökin.
- Naapurin kalustoa
Ja hajoittaa erittäin kalliin ja teknisen ambulanssin hoitotilat. Monesti lähes sammunut juoppo herää kesken kaiken ja lakaa taistella "haamuja" vastaa. Kuka maksaa ja mistä saadaan vara-auto seuraavalle keikalle joka saattaa tulla ennen kuin ehditään palata asemalle edelliseltäkään? Maijassa on paremmat tilat tällaisten potilaiden kuljetukseen ja paljon vähemmän särjettävää.
- toimii myös
Naapurin kalustoa kirjoitti:
Ja hajoittaa erittäin kalliin ja teknisen ambulanssin hoitotilat. Monesti lähes sammunut juoppo herää kesken kaiken ja lakaa taistella "haamuja" vastaa. Kuka maksaa ja mistä saadaan vara-auto seuraavalle keikalle joka saattaa tulla ennen kuin ehditään palata asemalle edelliseltäkään? Maijassa on paremmat tilat tällaisten potilaiden kuljetukseen ja paljon vähemmän särjettävää.
esim, insuliini shokissa oleva potilas...ei muutakuin putkaan kuolemaan? vai mitä?? einstein??
toimii myös kirjoitti:
esim, insuliini shokissa oleva potilas...ei muutakuin putkaan kuolemaan? vai mitä?? einstein??
Maallikot (esim. vanhemmat lapsilta) mittailevat paljon verensokereita ilman hoitoalan koulutusta. Miksi siis poliisi ei voisi mitata asiakkailtaan verensokereita? Tuskin ne mittarit niin älyttömän kalliita on.
- viraston pikku Führer
toimii myös kirjoitti:
esim, insuliini shokissa oleva potilas...ei muutakuin putkaan kuolemaan? vai mitä?? einstein??
Juoppoja tulee taatusti enemmän kuin insuliinishokissa olevia potilaita ja "vakioasiakkaat" ovat yleensä sellaista laatua että tappelu puhkeaa taatusti insuliinipotilasta useammin.
viraston pikku Führer kirjoitti:
Juoppoja tulee taatusti enemmän kuin insuliinishokissa olevia potilaita ja "vakioasiakkaat" ovat yleensä sellaista laatua että tappelu puhkeaa taatusti insuliinipotilasta useammin.
...ja juuri siksi onkin suuri vaara, että se harvinainen insuliinishokkipotilas jääkin huomaamatta ja hänet leimataan jupoksi juoppojen joukkoon.
ei terveyskeskuksen vuodeosaston ainoan yöhoitajan aika riitä valvontaan. On riittämätön nykyisellekin väelle. ( Ei riitä oli 1 tai 2). Sekakäyttäjät olisivatkin kiva lisä osastolle mummojen, vaarien, vammautuneiden jne joukkoon varsinkin jos itse olisit samalla osastolla. Hyvää ideassa olisi se että huumevarkaudet tulisivat helpoiksi, riittää kun ryöstää osaston, jossa on sisällä ja lähteen. Sivussa voi viedä käsidesit ja pelotella vähän mummoja. Toisaalta sijoittamalla örveltäjät aina C-hepatiitti tai HIV-potilaiden huoneisiin voisimme ehkä ehkäistä heidän himoaan aineisiin. Jos siinä sivussa heidän pahoinpitelemänsä uhrit jatkossa sattuvan saamaan ko. tartuntataudin niin sisäministeriö lienee saavuttanut tavoitteensa.
...se loppukaneetti olikin lähinnä sarkasmiksi tarkoitettu. Mutta ihan todella eräässä nyttemmin jo suurempaan sulautuneessa pikkukunnassa säästösyistä saatettiin esimerkiksi delirium-potilaita hoitaa ihan vanhainkodin vuodeosastolla mummojen seassa. Yököllä oli kivaa. Saman kunnan lääkäreitä velvoitettiin kunnan johdon taholta liittämään M1-lähetteisiin vaatimus jonkun toisen kyseisessä kunnassa kirjoilla olevan psykiatrisen potilaan uloskirjoittamisesta. Kun ei ollut varaa hoidattaa useampaa psykoosia yhtäaikaa kalliisti naapurikaupungin sairaalassa!
- narkkikuski
Kyllä me poliisit jatkossakin ne juopot kyörätään muuta miettimättä jos saadaan takaisin ne parituhatta virkaa mitkä meiltä on viety Suomen maasta viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana. Juopot sitoo hemmetisti työvuosia ja sitä palveluaikaa! t. ent. juoppokuski, nykyinen uusavuttomien narkkien kuskaaja post scriptum, Työturvallisuus ennen kaikkea - juoppokin lyö kovaa ja salakavalasti :)
- poliisi tv
tampereelta...ei voisi enempää olla peruspoliisi kuin oli se kynitty blondi..hihitteli sairaast ja pikkutytöjä kiusi...todellinen POLIISI.
poliisi tv kirjoitti:
tampereelta...ei voisi enempää olla peruspoliisi kuin oli se kynitty blondi..hihitteli sairaast ja pikkutytöjä kiusi...todellinen POLIISI.
On se niin väärin kun poliisit ei anna pikkutyttöjen juoda viinaa niin kuin miehet! Tuollaisen kiusaamisen on kyllä loputtava.
- haluavat:
eroon ainoasta kunniallisesta työstään. Olen katsonut hyvällä, sitä että poliisit vievät juopuneet - talvella lämmittelemään putkaan. Tässä poliisi on tehnyt palveluammattiinsa liittyvää työtä. Vuokkojen koulutusta voidaan lisätä vuodella, ja siinä opetetaan heille, miten erottaa humaltunut sairaskohtauksen saaneesta. Tällä hetkellä poliisille ei riitä, että itse sanoo olevansa aivovammainen - silti viedään putkaan.
- taitaa perustua
siihen, että poliisilla on noossut joku neste hattuun ja kuvittelevat itsensä paremmaksi kuin oikeasti ovatkaan. Ei katsokaas työ kiinnosta.
- äaslög
"Tällä hetkellä poliisille ei riitä, että itse sanoo olevansa aivovammainen - silti viedään putkaan. " ..minä uskon, että poliisi uskoo sinua, kun sanot olevasi aivovammainen. Putkaan vienti on vain sinun omaksi parhaaksesi ja perustuu luultavasti poliisilain 11 §:än.
- Anonyymi00011UUSI
äaslög kirjoitti:
"Tällä hetkellä poliisille ei riitä, että itse sanoo olevansa aivovammainen - silti viedään putkaan. " ..minä uskon, että poliisi uskoo sinua, kun sanot olevasi aivovammainen. Putkaan vienti on vain sinun omaksi parhaaksesi ja perustuu luultavasti poliisilain 11 §:än.
Nokialaista vaan niskaan ja jalkapohjiin, niin kyllä se siitä alkaa rauhottuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi403711Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal333304- 692918
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912760- 351778
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no811739- 241589
- 281537
- 291519
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231514
