Matka lähestyy kovaa vauhtia, joten kertokaapa nyt perheellemme kaikki parhaat vinkit Bahia Felizin lomalle. Missä kannatta käydä, mitä nähdä lähistöllä? Entä mistä löytyvät parhaat rannat? Millä kannattaa kulkea? jne.
Olemme kiitollisia kaikista tiedonjyvistä!!
Bahia Feliz - kaikki vinkit kehiin!!
matkaperhe
131219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?q=bahia feliz BF on ollut palstalla pajon esillä, noista vanhoista keskusteluista voit saada tietoa ensihätään. Hyvää matkaa!
...mutta yhä kaipailisin etenkin tuoreita matkakokemuksia ja vinkkejä Bahia Felizin kävijöiltä!!
ja olenkin tänä keväänä sanonut 12 kertaa että kurjin ja surkein paikka mitä Kanarialla on ja jos ei ole ennen nähnyt torakkaa niin nyt näkee. ei voi meressa uida ja pari yhteistä allasta 3 hotellin asukkailla että vieläkin maistuu kusi suussa. Hyi hemmentti mikä paikka. Ja paikka pieni kuin postimerkki ja hirveän kallista jos siellä esim. syö tai ostaa jotain syötävää.
että ole nuo kaikki lukenut ja vielä kyselet. Ja jos olet niin olet vielä sinne menossa? http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?q=bahia feliz
Asiallisia ja uusia vastauksia siis kaipailisin. Herjanheittoa ja naljailua löytyy toki vanhoistakin viestiketjuista.
Kertaakaan et tosin ole vastannut kysymykseen missä on mieleisesi paikka Kanarialla :) Ja edelleen minä tiedän surkeampia paikkoja kuin Bahia Feliz, esim Playa de las americas. Ja mitä huonoihin hotelleihin tulee, jokainen alle 3 tähden hotelli on huono. p.s, maistuu kusi suussa??! Uskaltaako edes kysyä mitä ole oikein touhunnut? Eihän se muiden matkailijoiden vika ole, jos olet itse hörhöillyt.
Parhaimmat paikat ovat Puerto Rico ja Lanzarotella Puerto delaCarmen ja yleensä koko saari. En ole enää Kanarian kävijä kun 32. kertaa siellä aikaansa kuluttanut ja nykyään matkailen ihan erilaisissa maissa. Se kusi johtuu siitä että et ole varmaan itse sitä huomannut että kun 100 pikkulasta menee samaan altaaseen kuin sinä niin siitä se tulee. Sinähän sitä et huomaa kun sitä on päässä koko jan eli hajuun on jo tottunut.
No tulihan se sieltä. Ja miten "asiallista" tekstiä olikin. Se kertoo jo paljon kirjoittajasta :) Mutta jokainen menee minne tykkää. Toiset viihtyvät rauhallisemmissa paikoissa, toiset kaipavat vieri vieressä olevia kaljakuppiloita ja öykkääviä brittejä. Minä menen kyllä edelleen mielummin Bahia Feliziin kun Puerto Ricoon. P.S., siitä uima-altaan kusisuudesta en osaa vieläkään sanoa mitään, kun ei nuo uima-altaat niin kovasti ole kiinnostanut vielä yhdelläkään reissulla missään. Joten jätän senkin ilon aivan sinulle.
aika pitäksi jos tuosta paikasta jotain asiallista kommenttia odottelet.
Omia kokemuksia on kolmelta Kanarian saarelta: Lanzarotelta, Gran Canarialta, Teneriffalta. Ja oman kokemuksen perusteella GC on näistä tylsin. Bahia Feliz on pieni lomakylä keskellä ei mitään. Pläntti, jossa on muutama hotelli, ravintoja, yksi yökerho ja pieni ostoskeskus, ja sillä on pieni ranta. Ei todellakaan mitään erityisen mielenkiintoista, mitä voisi erityisesti suositella. Ranta on pieni ja kallioiden keskellä, ja nousuveden aikaan veden alla, mutta en menisi sitä moittimaan. Jonkinlaista viihdettä tarjonnee läheisen harrastelijailmailukerhon "kaksintaistelut" vanhoilla sotilaskoneilla: kiertelevät, kaartelevat ja paukuttelevat. Kaikki muu näkemisen arvoinen on sitten kauempana. Jos en vallan väärin muista, "lähellä" on Sioux City-lännenteemapuisto mutta ei sinnekään varmaan kävellä jaksa. Itse emme siellä käyneet. Oman kokemuksen perusteella en allekirjoita torakka- yms väitteitä, joskin Orquidean iso uima-allas oli oikeasti likaisen oloinen. Meillä oli minisviitti, joka ei nyt ollut hienoin hotellihuone missä olemme koskaan olleet, mutta se oli ihan siisti (ei torakoita), sillä oli valtava kattoterassi mille paistoi aurinko, ja sieltä näkyi meri esteettömästi yli 180 asteen leveydeltä. Näköalaltaan paras huoneemme koskaan. Mutta edelleen, GC:llä ei varsinaisesti ole paljonkaan nähtävää. Maspalomasin dyynit toki ovat hienot, mutta nopeasti nähty. Maspalomasin ranta on pitkä ja hyvä, omien kokemusten mukaan Kanarian paras. Palmitos Parkin lintushowt olivat hienoja. Kiertomatka saaren pohjoiseen aika turha, vaikka tulikin käytyä Arehucasin rommitehtaalla ja Las Palmasissa.
Enemmän mä olen vuosien varrella saanut granilta irti kuin Teneriffalta; Bussit toimii paremmin ja Tarjeta Insular kortilla voi matkustaa vähän edullisemmin paikallisilla. Auto kannattaa vuokrata mikäli haluaa tutustua esim. saaren keskiosiin paremmin. Tuo saaren ympärikiertäminen ei nyt ole kovinkaan erikoista vaan kannattaa suosiolla mennä sinne sisämaahan. Felize on todellakin maksimissaan lapsiperheiden paikka ja onneksi valtaväylä kulkee sen sivuitse jolloin bussilla taas pääsee eri suuntiin.
Olen samaa mieltä, että monessa keskustelussa on tullut hyviä vinkkejä minne mennä. Gran Canaria ja varsinkin se eteläinen turistialue on loppujen lopuksi niin pieni alue, että esim Playa del Ingelesin vinkit sopivat myös Bahia Felizin matkailijoille. http://www.spain-grancanaria.com/uk/fun-theme-parks.html Tuolta linkistä löytyy paljon tekemistä. Mielestäni paras ranta on Playa de los Amadores. Löytyy kartalta Puerto Ricon ja Puerto de Móganin välistä. Sinne on kyllä Bahia Felizistä hieman matkaa... Varsinkin jos ei ole vuokra-autoa. http://www.spain-grancanaria.com/uk/grancanaria-map.html Inglesin ranta myös ok. Millä kantaa kulkea? Auto kannattaa vuokrata edes pariksi päiväksi. Saaresta jää yksipuolinen mielikuva jo koko loman viettää vain turistialueella. Vuoristossa kannattaa käydä ajelemassa. Bussiyhteydet Bahia Felizistä ovat hyvät sekä etelään että pohjoiseen ja takseja on tolpalla yleensä odottamassa asiakkaita. Taksit ottavat kyytiin max 4 matkustajaa (vaikka viides olisi sylilapsi, todennäköisesti taksi ei ota seuruetta kyytiin). Tärkein viimeisenä: Älkää jumittuko koko viikoksi Bahia Feliziin. Olen tavannut siellä kerran suomalaispariskunnan joka oli viettänyt 2 viikkoa Monte Felizin uima-altaalla. Kehtasivat vielä valittaa, että tylsää on. Miksiköhän...? Hyvää lomaa!
No jaa...käyty on kaikki 5 Kanarian saarta ja nyt menossa Gran Canarialle Bahia Feliziin 3 kuukaudeksi. Kaikissa saarissa on omat hyvät ja huonot puolensa.
Lähinnä kuitenkin asiat ovat omista korvienvälistä johtuvia. Meillä on aina ollut hyvä paikka, en ymmärrä missä nämä valittajat ovat olleet. Nytkin marraskuussa 2016 lähdemme hyvillä fiiliksillä ja varmasti löydämme ihan mukavan paikan Bahia Felizistäkin, kaikista valituksista huolimatta. Siksi Suomesta pois kun suomalaiset ovat ruikuttajia ja fiiliksen pilaajia kaikkialla. Kaikille mukaville suomalaisille hyvää loppuelämää! Terveisin yx joka muuttaa jollekkin saarelle vuoden sisällä!