Miltä kuulostaa nimi Vendi?
Seidi Sariia on saanut ihanan pikkusysterin! Sopisiko nimeksi Vendi? Vendi Vivianna vai
Vendi Vivianne? Itse ollaan ajateltu
Vendi Viviannea. Mielipiteenne? Seidi on saanut nimensä isomummun siskolta.
Toinen vaihtoehto olisi (jos ei Vendiä) Signe. Seidi ja Signe? Signe Susanne?
Vendi?
13
1788
Vastaukset
- melli
Vendi on kiva nimi Seidin siskolle! Vivianna olisi mielestäni kaunis, mutta ehdotan silti
Vendi Viola
Vendi Viveka
Vendi Vinona
Miltä kuulostaisi?- kaisa
ehdotit Vendi Vinonaa, se on ihan kamala nimi! Vinona - huhhuh! ihan niinkuin Vendi-niminen tyttö olisi jotenkin vino. ei kannata antaa moista nimihirviötä lapselle nimeksi.
- -n-
... olisi minustakin kiva! Tai Vendi Valentiina!
- Hansu
Ehdotuksiani olisi:
Vendi Valeriina,
Vendi Vanessa tai
Vendi Mariia - melli
kaisa kirjoitti:
ehdotit Vendi Vinonaa, se on ihan kamala nimi! Vinona - huhhuh! ihan niinkuin Vendi-niminen tyttö olisi jotenkin vino. ei kannata antaa moista nimihirviötä lapselle nimeksi.
No mun mielestä Vinona on kaunis nimi, enkä itse koe sitä niin, että Vendi olisi vino tai jotain... Mutta sulla on tietysti oikeus omaan mielipiteeseesi :)
- äiti
Ihan sukkahousut tulee mieleen! Säälikää lasta, taatusti kiusataan sukkahousuksi nimittelemällä, ku isommaksi kasvaa... Ei siis tuotemerkkien nimiä vauvalle!!! Signe kaunis, Seidi myös. Mutta ei VENDI!
- sukkahousut?
En ole ikinä kuullutkaan Vendi-sukkahousuista. Pikemminkin tulee mieleen englanninkielinen Wendy-nimi. Joka tapauksessa mielestäni Vendi on oikein kiva nimi.
- Vibu
sukkahousut? kirjoitti:
En ole ikinä kuullutkaan Vendi-sukkahousuista. Pikemminkin tulee mieleen englanninkielinen Wendy-nimi. Joka tapauksessa mielestäni Vendi on oikein kiva nimi.
Vendi on kyllä lasten sukkamerkki, mutta ei se mulle tullu mieleen, ennen ku joku täällä se esiin toi. (Onhan muitaki nimiä, jotka on myös tuotemerkkejä....)
Vendi on nätti nimi ja Siihen kävis toiseksi nimeksi esimerkiksi Viola, Vanessa tai Valentina...? - Sukat
Vibu kirjoitti:
Vendi on kyllä lasten sukkamerkki, mutta ei se mulle tullu mieleen, ennen ku joku täällä se esiin toi. (Onhan muitaki nimiä, jotka on myös tuotemerkkejä....)
Vendi on nätti nimi ja Siihen kävis toiseksi nimeksi esimerkiksi Viola, Vanessa tai Valentina...?Wendi niin saa aina selittää kuinka se kirjoitetaan. Vendi sinällään sopii nimeksi. Kokemusta on, kun lähellä asuu yksi.
- Vendi
itse olen vendi eikä koskaan kyllä kiusattu nimestäni ole. harva 2000 luvulla syntyneistä edes tietää sitä merkkiä
- Vendi
itsehän olen vendi ja on kivaa kyllä kun ei koskaan törmää saman nimiseen mutta se myös inhottaa.
- 1säpappa
Mun tytön toinen nimi on Auda (tulee oikeasti suvusta). Itse tykkää siitä nimestä, ja on joskus sanonut, että ois melkein toivonut sen ensmäseksi etunimekseen.
Sanoin että tottakai hän voi halutessaan käyttää sitä kutsumanimenäänkin.
Etunimi on sentään kokolailla yleisempi, vaikkei niitäkään joka kulmalla välttämättä vastaan tule (etunimi piti valita niistä nimistä, jotka ovat sekä suomen- että ruotsinkielisiä olematta leimallisesti kumpaakaan. Tyttö siis kaksikielinen).
- 1säpappa
Ei Vendi mielestäni paha ole.
Tuota Sariaaksi antamaasi nimeä kyllä ihmettelen. Musta Sarie (lausuttaisiin Sarii, kuten Marie on Marii) ois ollut parempi. Mut kukin tyylillään.
Pahempiakin olen kuullut.
Ketju on yli 15 vuotta vanha. Ois kiva kuulla mihin aloittaja päätyi, ja etenkin siitä mitä mieltä lapset ovat saamistaan nimistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3499359Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat865829Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3635419SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden913804Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33222Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662783Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal722757Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52543Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72478- 1132446