Merindassa päivän tai kahden matkalla

Meksiko fani

Kertoisitko mitä kannattaa nähdä tai tehdä päivän tai kahden päivän retkellä Meridassa? Ajattelimme tehdä omatoimimatkan Playa del Carmenista Meridaan joulukuussa 2009. Olemme käyneet jo Citzen Itzassa ja Tulumissa. Osaako kukaan neuvoa: Millainen on Balankachen luola? Pääseekö Celestunin luonnonsuojelualueelle omatoimimatkalle? Kannattaako nämä paikat nähdä? Tietääkö kukaan mistä voisi Merindassa ostaa bootsit ja Wrangler´sin metallisiavyönsolkia? PS:Otetaan vastaan vinkkejä hyvistä hotelleista ja ruokapaikoista Meridassa.

3

858

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan OK

      Balankachen luolathan sijaitsevat aivan Chitzen Itzan vieressä, niissä käynti olisi kannattanut yhdistää. Luolat sijaitseva keskellä ei-mitään, sisäänkäynnin ollessa pienen puutarhan keskellä. Sisään pääsee vain opastetulle kierrokselle,joita lähti n. puolen tunnin välein. Itse käynti kestää sen verran - riippuen porukan kunnosta ja kävelyvauhdista. Itse luolassa on paljon portaita - nousua ja laskua - jotka eivät aina ole "kerrostalotasoa", mutta ihan kuljettavissa. Polku jota kuljetaan on kovaksi tampattu, osin jopa päällystetty. Opastus hoidetaan ääninauhalta (opas kävelee vain perässä ellei häneltä kysy jotain). Luola on hyvin valaistu, mutta silti sopivan hämyinen tunnelman saamiseksi. Ilma on erittän kuuma ja kostea - vaatteet kannattaa valita sen mukaan. Luolassa on ihan hienoja tippukiviä, sekä stalagmiitteja että stalagtiitteja (voi olla jopa hienoja ellei sellaisia ole aiemmin nähnyt. Luolan perällä on pieni, matala maanalainen järvi jota voi katsella, mutta ei pääse koskemaan. Kaiken kaikkiaan kuumaa, kostea ja OK nähtävyys, mutta en lähtisi yksin tätä varten niin kauas Méridasta tai Playalta.

      • Meksiko fani

        Kiitos vinkistä. Jos käytäs Chitzen Itzassa uudestaan kameran kanssa niin Balankachen luolan katsomisen voisi yhdistää hyvin siihen reissuun.


    • ***!***

      Celestuniin pääsee kätevästi Méridasta omatoimisesti. Bussilla matka kestää noin 2.5 tuntia, sillä bussi pysähtee hiukan pienimissäkin paikoissa. Celestunin bussiasemalta voi ottaa polkupyörätaksin, joka vie alueelle josta pääsee luonnonsuojelualueelle katsomaan flamingoja. Flamingot ilmeisesti ovat Celestunin varsinainen nähtävyys. Mukava päiväretki, suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      365
      1609
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1171
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      136
      982
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      23
      900
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      42
      535
    8. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      517
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    10. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      475
    Aihe