Metsäpalstan myynti

Perintönä olen saanut pari vuotta sitten n. 13 ha metsää. Hyvä palsta ainakin mhy:n arvion mukaan. hinta-arvio on n. 40000 €. Itse emme ehdi hoitaa palstaa ollenkaan, mhy on hyvin sitä hoitanut ja puitakin jo myytiin n. 15.000 euron edestä. Nyt on mietitty josko möisi koko palstan ja sijoittaisi rahat asunto-osakkeen maksuun. Mhy sanoi kyllä, että seuraavan 10-20 vuoden aikana puun myyntituloja olisi.Hirvittää esim. veronmaksu myynnin kauppahinnasta, eikös se ole 28 %? Ja on muutenkin epävarma olo, tekeekö oikein...mitäs itse tuumit tästä?
123628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Metsä pois ehdottomasti asunto osakkeessa raha on tallessa ja tuottavamassa käytössä varmasti, jos ei itse kerkeä edes hoitamaan.

Äänestä
  • Vuoden 2010 loppuun asti maksat vain puolesta määrästä kaupan arvoa veron.

    Äänestä

Noin pienen pläntin vois saada myytyä jonkun isomman kylkeen, mikäli vierestä löytyy.

Äänestä
  • Jonoksi asti jos sijainti vähänkin kohtuullinen se siitä myynnin vaikeudesta, enemmän kysyntää kuin tarjontaa metsäpalasista.

    Äänestä

  • Huono tuotto kirjoitti:

    Jonoksi asti jos sijainti vähänkin kohtuullinen se siitä myynnin vaikeudesta, enemmän kysyntää kuin tarjontaa metsäpalasista.

    menee varainsiirtovero, sen suuruus riippuu omistusjasta.Pitäisi omistaa palsta kymmenen vuoden ajan jos perunkirjoitusarvo on kovin pieni.

    Äänestä


Jos 13:sta hehtaarista metsää saat 40 000 €, älä mieti hetkeäkään, vaan myy. Joku kirjoitti varainsiirtoverosta. Se on ostajan pieni lisämaksu, eikä rasita myyjää. Myyntivoittovero on se isompi vero. Sen suuruus määräytyy siten, että myyntihinnasta vähennetään perunkirjoituksessa ilmoitettu hinta ja myyntikulut ja erotuksesta verotetaan 28 %. Toinen vaihtoehto on vähentää myyntihinnasta hankintameno-olettama, jonka suuruus riippuu omistusajasta. Nyt en muista, oliko tuo hh-olettama 60 % myyntihinnasta yli 10 vuotta omistuille kiinteistöille ja 40 % alle 10 vuotta omistetuille. (Joku varmaan kommentoi) Tämä kuitenkin tarkoitttaa sitä, että maksat myyntivoittoveroa korkeintaan 28 % x 16000 € = 4480 €. Jos taas myyt metsää pitäen palstan itselläsi, maksat myynnin lähes joka eurosta 28 % sekä lisäksi monenlaisia kuluja uudistamisesta jne.

Äänestä
  • myynnistä, ostosta , tuotoistako ei noita veroja mene

    Äänestä

  • osakkeeko kirjoitti:

    myynnistä, ostosta , tuotoistako ei noita veroja mene

    vero "vain" 1,6%

    Äänestä

missäpäin metsäsi? Sijaintikin vaikuttaa paljon palstan arvoon.

Äänestä
  • kiitos kommenteista, palsta on tosi hyvällä paikalla ja helpot kulkuyhteydet keskisessä Suomessa. Ostajia luulen löytyvän lähipiiristäkin...

    Äänestä

Ei kannata missään nimessä myydä!! luettelenpa jokusen syyn: -toi metsäpalsta on tuottoisa kiinteistö mitä ei asunto-osake ole. se tuottaa sulle joka vuosi! -jos, ja kun, sulla on joskus rahahuolia voit kaataa metsääsi ja saat rahaa. -kun sä myyt sen et voi saada sitä ikinä takaisin! -rakenna palstalle mökki ja tuu kesällä nauttii luononrauhasta. -tossa pari esimerkkiä. vaikka toi sun palsta on hyvin pieni ja mitätön palsta se on arvokas, usko mua. -jos sä nyt kuitenkin myyt sen, mä sanon sulle kolme asiaa. 1) toi 40000€ ei oo sun taskussa kauaa, katoo kuitenkin johonkin turhaan. 2) sä tuut katumaan sitä tosi hartaasti viimestään 10 vuoden kuluttua, usko mua! 3) SÄ OOT HULLU (siis vain jos sä myyt sen palstan) ps. tulihan tossa jo asiaa, mutta harkitse vielä vakavasti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannattaako kirjoitti:

Perintönä olen saanut pari vuotta sitten n. 13 ha metsää. Hyvä palsta ainakin mhy:n arvion mukaan. hinta-arvio on n. 40000 €. Itse emme ehdi hoitaa palstaa ollenkaan, mhy on hyvin sitä hoitanut ja puitakin jo myytiin n. 15.000 euron edestä. Nyt on mietitty josko möisi koko palstan ja sijoittaisi rahat asunto-osakkeen maksuun. Mhy sanoi kyllä, että seuraavan 10-20 vuoden aikana puun myyntituloja olisi.Hirvittää esim. veronmaksu myynnin kauppahinnasta, eikös se ole 28 %? Ja on muutenkin epävarma olo, tekeekö oikein...mitäs itse tuumit tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu