Viime kesänä meganeeni (vm. -00 break dti) vaihdettiin eteen uudet jarrulevyt ja palat, ihan merkkiliikkeessä. Nyt kesärenkaita vaihtaessani huomasin, että sisemmät palat kummaltakin puolelta ovat todella kuluneet ja ulommat palat taasen ovat kuin uudet. Vaihdon jälkeen ajettu on n. 17000km. Miten palat voi kulua noin nopeasti ja vieläpä pelkästään sisemmät palat? Jarrut toimivat tehokkaasti, mitä nyt vinkuvat silloin tällöin jarruttaessa. Auto on ollut minulla vajaan vuoden, eikä missään muussa merkissä ole tuollaisessa ajassa vielä palat kuluneet loppuun.
Jarrupalojen kuluminen?
6
5663
Vastaukset
- Oiskohan
Jarrunesteet alkuperäisei ja sen takia joku jarrumäntä takertelee ja jää laahaamaan
- taisit
taisitten ei ole puhdistettu kunnolla jolloin saattaa mennä nopeasti jumiin jonka jälkeen sylinterinpuoleinen pala kuluu. Tietysti tuo männänjumituskaan ei ole pois suljettu
- jarruista
Kävin katsast. oman 00 breakin Helmikuussa 09 ja huomauttivat, etujarrut lahaa. Herkistin etujarrut (eli puhdistin satulan ja hioin lasittuneet pinnat) pieni väli huomautus n. 2 vuotta sitten vaihdoin palat ja levyt eteen. eli Meganen jarrut kannattaa herkistää n. kahden vuoden välein, koskee myös takajarruja, ja koittaa jos pystyy painamaan mäntiä vähän sisäänpäin (etteivät jämähdä). Nyt näyttää hyvältä, mutta takajarrut eivät ota koko pinnalta kiinni. muuten toimivat ok.
- meganebreak
Ollut koko auton ajan- se on vaan työautomaatti- herkistelyt vaan tasaisin väliajoin niin toimii. mulla tuli myös kässäriin vika, ei palauttanut vipua kunnolla lähtöasentoon-ja tämän takia ei toiminu. Jäi katastuksesta menemättä läpi tämän takia. Siinäkin auttoi kun purki vipusysteemin ja puhdisteli kaikki paikat ja löi takaisin kiinni. Taitaa olla nämä rellut tehty sinne ranskaan-- missä ei tarvii suolapaskassa ajella.
- ReMe
myös tuo käsijarrun temppuilu. Talven oli käsijarru käyttämättä, kun pelkääjän puolelta jäi aina jumiin. Nyt pakkasten loputtua käytin rummun auki ja ainakin toistaiseksi on pelannut. Jos ensi talveksi raskisi vaihtaa uudet vaijerit, niin tiedä vaikka yhden talven pelaisi ok.
- -biiilia
ReMe kirjoitti:
myös tuo käsijarrun temppuilu. Talven oli käsijarru käyttämättä, kun pelkääjän puolelta jäi aina jumiin. Nyt pakkasten loputtua käytin rummun auki ja ainakin toistaiseksi on pelannut. Jos ensi talveksi raskisi vaihtaa uudet vaijerit, niin tiedä vaikka yhden talven pelaisi ok.
käyttää käsijarrua aina kun parkkaa. Pidentää kummasti käyttöikää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083336Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882