Onko mielestäsi suomenkieli joskus hassua ?
Esim. tuo yllämainittu sana. - Yökyöpeli, Yö, Yökkö,
Ympyrä, Äyskäri, Äkämä, Äyriäinen etc.etc.
Kyselee yksi huonouninen nainen v.52
yökyöpeli
minä vain
291267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
on kai meille se kaunein, hauskoin, ja jopa ihanin. Älämölö, Seitsemästä Veljeksestä, Kiven keksintö, on aika hieno sananen.
Ehdottomasti vallan veikeä sana ! Älämölö, söpö ! Olen äimänkäkenä kun löysit veljeksistä sellaisen ! * mulla kun on sivistyksessä aukko kun en ole laiskuuttani perehtynyt tarkemmin kansalliskirjaamme Yöllisin terv. Nainen 52v.
"Et ymmärtänyt hänen sekamelskaista puhettansa, jossa usein kuului korkea ja kestävä huuto: »älämölöö, ai älämölöö!» Veljekset rukoilivat häntä käymään heidän kanssansa Impivaaraan eikä lähtemään takaisin tuonne susien kitaan, mutta hän seisoi yhä vaan paikallansa, jupisten itsekseen ja tuijoitellen."
Kalmukki, kanalja, visakalloinen sonni, mahometti, koirankuonolainen, hunsvotti, hallavasilmäinen vuohipukki, Könnin kuokkamies, körri, kyöpeli - näitä riittää . Jossain päin sanotaan öylössäpäivänä, kun tarkoitetaan eilen. Pöljä on aika hauska kylän nimi, Nöykkiö on espoolainen kaupunginosa, ja kerran eräs ulkomaalainen yritti sitä minulle tolkuttaa, tuli Nökkivö. Meillä kielessä on uskomaton määrä eri vokaalien yhdistelmiä! Ä:tä ja ö:tä rutkasti tässäkin: Ääliö, älä lyö, ööliä läikkyy.
Kiveä, ajatellen, että oli ensimmäinen suomenkielinen omalla alallaan. Monta sanaa on joutunut keksimään, muotoilemaan, kuulemaan, opettelemaan, kun tekstiään on suomeksi kirjoittanut.
Köppäänen, flataanen, toisaikaanen, soilata...;) Tässä sulle rauhallista, kaunista musiikkia, http://www.youtube.com/watch?v=lxnNQnz8uGg&feature=related
En noita sanoja kyllä osaa suomentaa? Jotain pohjalaista, tai sinnepäin, luulen... http://www.youtube.com/watch?v=K4eissT2Q6k
Kiitos kaunis musasta oli se tarkoitettu kelle hyvänsä ! Kuten "Perhonen", luulen ma myös että olisikos ollut pohojanmaan murteita ? Alkuperäisessä viestissäni kylläkin haeskelin näitä y- ja ä-voittoisia sanoja MUTTA kyllähän kaikki ( no, melkein ) MURTEETKIN ovat KIVOJA ! Nyssetulee ! Soonmoro ! - Muuten; aika harva enää osaa Hjalmar Nortimoa ! Terv. Nainen 52v.
Työ, "löylyn lyömät" ja lämsät auki löhööjät;)) Ja nämä oli sit niit sanonnoiksi tarkotettuja....
http://www.wakkanet.fi/nortamo-seor/Antonim baev.htm Tuossahan sitä on yötyössä lukemista, murretta tuntemattomalle ei yö riittäisi .huh..
...olis paikallaan vaan kun ei ole. Kai se on luo- vutettava kun ei täällä ole enää muita hulluja kuin minä. Läksin minä kesäyönä käymään...Läyliäisiin. *Olen muuten ihan oikeasti käynyt Läyliäisissä. Hyvää ötyä sitten vaan ! T. Nainen 52v.
Rauman murretta ala lukemaan ?! Minä en edes yritä; sama kuin iskettäis käteen toora ! - Onkohan tällaista sanontaa edes olemassa: " snaa sää mnuu mnuuks ni mää snaa snuu snuuks "? ( mukamas= sano sinä minua minuksi niin minä sanon sinua sinuksi ). Epäilen. Niin tai näin - taidan lopetella pikkuhiljaa; tässä rakkineen ääressä aika vain jotenkin kuluu ihmeellisesti ! T. Nainen 52v.
Meneppä aamulla Rauman torille pystykaffeille, niin kuulet kuinka papparaiset laittavat Rauman glälel mailmaa reeraan, varsinkin SM-ligan aikana Lukko on kiinnostava puheenaihe. ;)
Näinhän se sanonta kuuluu: "San snää mnuu snuuks, snuuks mnääki snuu sano."
Kopioin tekstin koneelleni ja sain sen helpommin luettavaan muotoon, kun sekava tausta jäi pois. Huomasin, että mielessään ääneen lukien teksti avautuu kohtuullisen helposti ymmärrettäväksi. Tottahan siinä puhutaan, niin aika muuttuu ja ihan "harmiton" hauskanpitokin kielletään.;)) "Nii händ, muista mar mnää sem bäevä. Se ol siihe aikkan, go viäl sai vähä lystiäkkim bittä. Mutt menkkäst tähä aikka mailma panema jotta juhlalisemppa toime, ni ovaf fiskaali ja poliisik koht kimbusan." Kiitoksia linkistä. Nyt voi ryhtyä vaikka opiskelemaan Rauman giält. Lisäohjeita ja kielioppikin löytyy saman lähteen kautta: http://www.wakkanet.fi/nortamo-seor/sisaltor.htm
San snää mnuu snuuks, snuuks mnääki snuu sno. Kyseessähän ei ole murre vaan rauman kieli jonka Luoja näille vaivaisille antoi jotta he erottuisivat ihmisistä. Niinpä heidän kansalliskirjailijansakin on Porilainen (on oikein patsaskin pystytetty)kun originaaliväestöstä ei löytynyt kirjoitustaitoisia. Nortamo sai irti todella hienoja kertomuksia näistä pahantekoon ja juopotteluun taipuvaisista olennoista. Historia tullee peittämään heidät armollisesti hämärään. Tällaisia ajatuksia näin Porilaisena :-) .
Snoo snää.... .....snoon.
Täällä sinun sanakirjasi! ;) http://www.hallituskatu14.com/dict
Eli millaista poikaa tarkoitetaan kun puhutaan "häjyystä" pojasta? Vinkki: pohojalaasta, pohojalaasta...
Se on lapsisarjan nuorin poika.
yökkönä tuli oltua, kivaa hommaa ja mukavat lisät päälle
-Älä rääkkää sitä ruisrääkkää! - En minä raäkkääkään! Ökytalojen yrmyt isännät , ystävykset Yrjö , Jyrki ja Ylermi öykkäröivät yöjalassa Rymättylässä. (oma keksimä)
Yökyöpeli se hyörii kuin pyöriäinen, möyrii,räyhää ja öykkäröi. Siinä ulkomaiselle oppimista.
Menee töihin yölöysiin. Möljö ja mönjä on eri sanoja mutta käytössä täällä kymenlaaksossa. Joku miljoona möljä kummittelee mielessäni, oisko ollut satamassa.
möljä liitty veteen, on eräs laiturialue ja uimarantakin siinä vieressä. Möljä on nimitys alueelle Pyhäjärvellä.
Ja näin sanoo Wikipedia möljästä Möljä on satama-aallonmurtajaan liitetty satamalaituri, johon usein johdetaan myös junanraiteet. Möljällä saattaa olla myös tavarasuojia ja pienten alusten kunnostuspaikka. Mutta mitäs tarkoittaa mönjä?
Möljä oli tuttu hinaajien aikaan järvi-Suomessa. Mutta tiedättekös mikä on köpsä?
Yhtäkkiä tuli mieleeni miten mummu meille sanoi: "älä sitte mirjoa ihtiis..." Jämpsäläine sanuu näin, kun pyyteä kakaroijen oleen kilttejä ja sotkemati ihtiinsä.
järkii ... ei ole!