Voisiko joku kokemusta omaava selittää miten mm. vehnän maailmanmarkkinahinta on noussut, ja suomessa viljelijät ihmettelevät naurettavaa viljanhintaa.
Missä meni pieleen? Onko se viljan kallistuminen vain jakeluportaissa, eikä viljelijä saa siitä osaa?
http://futures.tradingcharts.com/chart/CW/W
Luulin että Vehnän hinta nousi??
Täh?
6968
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
s-ryhmä
Viljan ja muidenkin maataloustuotteiden hinnanmuodostus menee siten että kun viljelijä myy tai pikeminkin luovuttaa tuoteen niin sen jälkeen jokainen porras joka siihen koskee kuittaa vuotuiset palkankorotukset nostaen tuotteen hintaa.
olet asian ytimessä!
Viljelijöiden pitäisi ilman muuta perustaa maanlaajuinen ko-operatiivi, jolla on omia liikkeitä ilman näitä välistävetäjiä. Hinnat olisivat hieman alhaisempia, mutta viljelijät saisivat paljon isomman osan hinnasta. Jo se että tällaisen ko-operatiivin tuotteissa olisi merkinnät geenimanipuloinnin suhteen toisi paljon asiakkaita. Kansalaiset ovat vihaisia tukkuportaille jotka pakottavat ostamaan tuotteita joissa ei todellakaan mainita onko tavara geenimanipuloitua, valtatien varressa kasvatettua moskaa, vaiko kunnon ruokaa. Onko mahdollista? Vai ovatko suomalaiset kuluttajat aivopestyjä lampaita joille ei merkkaa ruoan laatu mitään?
on kartelli. Ehdottomasti kielletty. Katsokaapas kuinka kävi asfalttifirmoille.
Vaikka monta yhteenliittymää sitten, saadaan kartellipelot pois. Jotain on tehtävä, miksi tukkuportaiden pitää omistaa valmistamamme tuotteet? Sehän se vasta kartelli onkin hehe.