Vakuutusyhtiö Tapiolan omat kokeneet vahinkovakuutustarkastajat mukana laajassa vakuutuspetossarjassa.
Esitutkinnan mukaan tutkitaan lähes 5,8 miljoonan euron kokoista summaa joka on vuosien ajan maksettu vahinkojen sattuessa.
Jo nyt tutkinnan alkuvaihessa on paljastunut useiden satojen tuhansien eurojen petokset. Kukaan ei vielä tiedä kuinka korkealle summat voi nousta.
Pahinta pelätään.
Mihinkään edes rehelliseen organisaatioon ei voi nykyisin luottaa. Vakuutusyhtiöt antavat mielellään itsestään rehellisen julkisuuskuvan.
Tämä on konkreettisena esimerkkinä.
Suurimmat ja petollisimmat rikokset tapahtuvat siellä missä sitä osataan vähiten odottaa. Hiihtoliitonkin tapaukset kaikkien muistissa.
Tämä kylläkin kaiken huippu, oman yhtiön vahinkovakuutustarkastajat mukana.
Jos tälläinen on tapahtunut Tapiolassa, on sitä tapahtunut myös toisissa vakuutusyhtiöissä, mutta eivät ole vielä kiinni jääneet.
Nelosen uutisten mukaan kaksi epäillyistä on
Tapiolan omia vahinkotarkastajia. Heidän epäillään saaneen valtavia summia huijauksiin osallistumalla.
Espoon poliisin talousrikosyksikkö arvioi, että esitutkinta kestää vielä useita kuukausia.
http://www.iltalehti.fi/espoo/
Vahinkotarkastajat miljoonapetoksessa
mukanat
2351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ole paljon vakituisessa työssä vahinkotarkastajina?
känninen koulutaksi, kusipää vartija, ylimielinen lääkäri, hermoheikko opettaja, juoruileva kassaneiti ym. ym. ovat varmaan kaikki olleet joskus poliiseja, eikö niin???!!!