Ryömiäkkö

Meidän 8.5kk poitsu on liikkunut viimesen kk:den kierimällä ja nyt menee jo konttausasentoon ja käsiään jo liikuttaa eteenpäin muttei osoita minkäänlaista kiinnostusta ryömimiseen. Onko muiden vaavit olleet samanlaisia ja jäikö ryömiminen väliin? Huolissani en ole ollenkaan, kunhan nyt liikkuu mutta mielenkiinnolla ajattelin, että onko muita jotka keksineet muun tavan edetä kuin ryömiminen.
5383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä ei ryömitty milliäkään. Liikkui just tolleen kierimällä ja paikoillaan kääntymällä, niinkuin kellonviisari. 7kk ikäisenä meni konttausasentoon nytkyttelemään ja 7 kk 2 vko vanhana tajusi lähteä konttaamaan ihan perinteiseen tyyliin. 8 kk 1 vko vanhana nousi itse seisomaan yksin tukea vasten, vieläpä hankalaa senkkiä (meillä ei ollu pinnasänkyä koskaan käytössä, joten ei sielläkään päässyt "harjoittelemaan" ylösnousua). Siitä sitten lähti etenee tukia pitkin kävellen ja kun tuki loppui laskeutui konttausasentoon ja jatkoi matkaa. Ekat askeleet keskellä lattiaa otti vähän päälle 1 v vanhana Harvassa on ne, jotka eivät ole ryömineet milliäkään, mutta kyllä niitä on.

Äänestä
  • ryömitty milliäkään =). Konttaamaan opittiin suoraa reilu 6kk iässä, 7kk 3pv ja noustiin itse tukea vasten seisomaan. Ensiviikolla tulee 8kk täyteen ja askelia otetaan jo tukea vasten.

    Äänestä

Meillä kans jäi ryömiminen oikeastaan kokonaan väliin, itseasiassa poju ensin juoksi kävelytuolilla, nousi seisomaan tukea vasten, sitten vasta konttasi vajaa 10 kk iässä ja 1v1kk alkoi hyvin kävelemään itsekseen. Näitä mukuloita on niin monenlaisia :)

Äänestä
  • ei ryömi eikä konttaa, kävelytuolilla huristelee :)

    Äänestä

  • liikkumaton kirjoitti:

    ei ryömi eikä konttaa, kävelytuolilla huristelee :)

    meillä myös 10 kk ei ryömi eikä konttaa, vaan käyttää kärryä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaiko eikö? kirjoitti:

Meidän 8.5kk poitsu on liikkunut viimesen kk:den kierimällä ja nyt menee jo konttausasentoon ja käsiään jo liikuttaa eteenpäin muttei osoita minkäänlaista kiinnostusta ryömimiseen. Onko muiden vaavit olleet samanlaisia ja jäikö ryömiminen väliin? Huolissani en ole ollenkaan, kunhan nyt liikkuu mutta mielenkiinnolla ajattelin, että onko muita jotka keksineet muun tavan edetä kuin ryömiminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu