savukaasuimurit

Onko kokemuksia savukaasuimureista? Tarkoitus olisi tehdä uusi takka, joskus on purettu tulisijat pois ja piippu on niitä peruja. Mutta hormit ovat aika pienet, jotka ei vastaa suosituskokoja. Luin vaan noista imureista, liekö ne oikeasti toimivia?
2916
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuumaakestäviä huippuimureita löytyy Kojalta ja Fläktwoodsilta.

Äänestä

Meil oli mökillä vanha leivinuuni jonka kanssa vanhempani tykkäs "leikkiä" ensimmäisen puol tuntia ja tuulettaa talon sitten lopuks. Tein ihan "tavallisesta" puhaltimesta piipun päälle ite imurin ja sitä pyöritin noin 10 min kun tulet tehtiin. Uuni läks hyvin vetämään ja sitten vaan katolle ja imuri pois piipun päältä ja veto oli jo kohdillaan. Pari vuotta tuli puljattua ennenkun tarjottiin sitten uunille lekaa. Uudessa on suorapoltto mahdollisuus ja sillä saa hormin vetämään syksylläkin.

Kunnon imuri mikä kestää lämpöä on varmasti hyvä ratkaisu ettei tarvia katolla kiipeillä -meillä onneks katto on loiva mutta silti turhoo hommoo...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pieni hormi kirjoitti:

Onko kokemuksia savukaasuimureista? Tarkoitus olisi tehdä uusi takka, joskus on purettu tulisijat pois ja piippu on niitä peruja. Mutta hormit ovat aika pienet, jotka ei vastaa suosituskokoja. Luin vaan noista imureista, liekö ne oikeasti toimivia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu