Klapikone

Kevään alkua kaikille. Neuvokaa kokeneet ja tietävät. Käytin viime kesänä aggregaatillani(2,6kw)klapikonetta, joka oli 2,2kw ja puristus 5 tonnia. Aggregaatti jaksoi halkoa hyvin, voi sanoa kiitettävästi. Nyt ostin itselleni oman, joka on 1,7kw ja puristus saama 5 tonnia ja aggregaattini niiaa tosi syvään klapikoneen moottorin lähtiessä käyntiin. Mistä mahtaa johtua moinen ero. Kirveshommat kielletty..
71443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

antamiesi lukemien erosta!

Äänestä

enempi käynnistysvirtaa. Ei johdy siitä että sen nimellisteho on pienempi vaan siitä että moottorit on erilaisia. Jotku nimenoman tehdään käynnistymään ilman voimakasta virran tarvetta.

Äänestä
  • Se lienee ainoa apu. Tähdellä kiihdytetään ja kuorma päälle kolmiolla. 7,5 kWn moottori pyörii tuolla systeemillä 2,5 neliön johdoilla. Vanhanaikaista vain taitaa olla tuo tekniikka.

    Äänestä

  • Sellainen klapikoneen kylkeen, niin homma hoituu.

    Äänestä

  • Pera kirjoitti:

    Se lienee ainoa apu. Tähdellä kiihdytetään ja kuorma päälle kolmiolla. 7,5 kWn moottori pyörii tuolla systeemillä 2,5 neliön johdoilla. Vanhanaikaista vain taitaa olla tuo tekniikka.

    Tähti-kolmiokytkentä edellyttää kolmivaihesähköä eikä sellaista yleensä saa aggregaateista tuossa kokoluokassa. Samaten klapikone, siinäkin pitää olla kolmivaihesähköä. Tuskin on.

    Äänestä

miks sama agregaatti jaksoi isompaa konetta muttei enää 1,7kw: myllyä. Oliskos moottorin tyypeissä jotain eroja, oikosulku moottori esim, kuten kompuroissa, vaatii aikalailla poweria...

Äänestä

aggregaatillasi ja myy entinen. Näin selviät helpoimmalla. Syyt erilaiseen toimintaan on jo selitetty. Moottoreissa ja niiden kytkennöissä on eroja. Klapikoneet on niin halpoja, että noihin kytkentämuutoksiin palaa jo helposti uuden hinta ja lopputuloksesta ei ole takeita. Jos käytät tuota nykyistä kombinaatiota enemmän, niin voip olla, että kohta aggresi on entinen. Jännitteensäätöyksikkö tai joku muu pettää kun mylly ylikuormittuu ja kuumenee liikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Estu kirjoitti:

Kevään alkua kaikille. Neuvokaa kokeneet ja tietävät. Käytin viime kesänä aggregaatillani(2,6kw)klapikonetta, joka oli 2,2kw ja puristus 5 tonnia. Aggregaatti jaksoi halkoa hyvin, voi sanoa kiitettävästi. Nyt ostin itselleni oman, joka on 1,7kw ja puristus saama 5 tonnia ja aggregaattini niiaa tosi syvään klapikoneen moottorin lähtiessä käyntiin. Mistä mahtaa johtua moinen ero. Kirveshommat kielletty..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu