Kuinka linkitän kaksi spl dynamics S-1200D monovahvistinta toisiinsa? Tarvitsisin mahdollisimman yksinkertaisen ja tarkan selityksen. Ja onko sillastus sama asia? ku jotkut kirjottelee vahvistimien linkkaamisesta ja jotkut siltaamisesta. Mutta miten nyt teen sen? molempiin tulee virrat. Mutta vain toisestako lähtee piuhat kotelolle ja toisesta piuhat toiseen vahvariin? ja mistä portista minne?
Kiitos avusta etukäteen :)
Linkitys
jonael
22048
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Toinen vahvari master asentoon. Tästä hoidetaan kaikki säädöt. Toinen vahvari slave asentoon. Rca linkki johto vahvarien välille. Vahvistimien miinus kaiutin liitännät yhdistetään keskenään johdolla. Master vahvistimen toimii nyt kaiuttimen ja slave vahvistimen toimii kaiuttimen -. Virtajohdot ja herätteet tulevat vahvistimiin niinkuin yleensäkin. Soittimelta tuleva rca taisi riittää kun sen kytki master vahvistimeen.
Spl dynamicsin sivuilta en löytäny asennus ohjeita. Mutta käytännössä se tapahtuu näin. Tarvitset 2 rca, yksi soittimelta 1 vahvistimelle ja 1 vahvistimesta taas toinen rca piuha 2 vahvistimelle. Kaijutin kytkennät näet tulevasta linkistä. Kun olet kytkeny yhteen. Säätö on pahin kohta, molemmissa vahvistimissä pitää säätää yleismittarilla (ei silmä määräisesti käännetä asetuksia) koska tämä rikkoo subwooferisi/ ei ole pitkä kstoinen. Katto s-1200d ohje kirjasta sanotaanko sielä mitään. Käy vielä maxboomin/ dynamiitin foorumilta kattelees tietoa, tai kysy sielä pitäisi olla tietoa enemmän. Tässä on linkki joka voi selventää, kyseessä on melkein samanlainen vahvistin. itse on kytkeny kaksi lanzarin htg2600d näin. otat linkistä niin sanotun 10 sivun/ kohdan. http://www.lanzar.com/manuals/HTG2600D.pdf