Voinko saada mitään tukia?

tyttö92...

Eli tilanne on se, että olen 17v. tyttö ja olen jättänyt peruskoulun kesken. Ensi syksynä olisi tarkoitus mennä kymppiluokalle. Minulle sanottiin, että kannattaa osallistua yhteishakuun. Olen siis nyt osallistunut siihen yhteishakuun. Minnekkään kouluun en tietenkään tule pääsemään, koska en saa tänä keväänä sitä peruskoulun päättötodistusta. Ymmärsin kuitenkin niin, että kun kuitenkin osallistuin tuohon yhteishakuun niin minulla on mahdollisuus joihinkin tukihin (työmarkkinatuki?), koska olen hakenut kouluihin, mutten ole niihin päässyt ja olen työtön. Mihin tukihin minulla sitten kenties olisi mahdollisuus? Menen kymppiluokalle ensi syksynä, olen 17v. ja asun kotona. Voisinko silti saada jotain opintotukea vai saisinko jotain työmarkkinatukea tms.? Lapsilisäkään kun en enää voi saada.. En ymmärrä näistä asioista mitään.. Olisin todella kiitollinen, jos joku vähän selventäisi tilannetta :)

6

725

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en mitään tiedä

      mutta työttömyystukea saa vain jos on ollut aikaisemmin vähintään 5kk töissä? No työkkärissähän se helpoiten selviää.

    • selasin

      vähän noita sivuja ja löytyi tuollainen. En tiedä, onko siitä apua, mutta ehkä jotain kuitenkin. Kela tietää myös ja heillä on omat sivut ihan Kelan nimellä. Toivottavasti kaikki järjestyy ja järjestyyhän ne! http://www.pohjolaopisto.fi/peruskoululinja.html

    • työtönnä

      suoraan kelan sivuilta: Jos olet 17-vuotias työtön, jolla ei ole ammatillista koulutusta, voit saada työmarkkinatukea vain työvoimakoulutuksen, työharjoittelun tai muun työllistymistä edistävän toimenpiteen ajalta. työkkäristä voi kysyä paikallisesta pajatoiminnasta, jonne voisi päästä harjoitteluun. sieltä ne muutenkin osaa neuvoa että mitä tehdä.

    • vastuu itsestään

      Olet alaikäinen, asut kotona vanhempiesi hoidettavana, jätit koulun kesken, syksyllä menet kymppiluokalle. Miksi yhteiskunnan pitäisi antaa sinulle mitään tukea? Tuet eivät ole mikään olemassaolon etuoikeus, eiköhän ne tuet kuulu niitä tosissaan tarvitseville.

      • Jonttu1991

        Ei veronmaksajat maksa tyhjämtoimittajille. Peruskoulun päättötoikkarin saa huonoimmatkin oppilaat, joten tässä ei pitäisi olla typeryydestä kiinni, vaan silkasta laiskuudesta. Juuri tämmöinen kuvottaa. Varmasti veronmaksajilla olisi vähän parempaa tekemistä verorahoilla, kuin rahoittaa sinun todennäköisesti mitä turhimpia menoja. Jonkinlaista opintotukea varmaankin saat, mutta se on täysin riippuvainen vanhempiesi tulojen suhteen. Toivon todellankin, että et saa penniäkään ennenkuin olet kouluun palannut ja ryhdistäytynyt. Toisaalta näen vain toisen puolen asiasta, joten anteeksi nyt viestini negatiivinen sävy, mutta varmaan itsekkin ymmärrät, että se on suuri ongelma yhteiskunnalle, että pitäisi työkykyisiä elättää verorahoilla. Siinäpäs kaikille vähän miettimistä!


    • sssssssssssssssssss

      käydä se ylä-aste loppuun ja mene sitten opiskelemaan niin saat opintorahaa. kaikki jättäisivät koulun kesken jos siitä sais rahaa:D mitä sä ny oikeen luulet!?????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2856
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2780
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1796
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      67
      1351
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      876
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    Aihe