Mä en välillä ymmärrä Linuxia

Mä sain tällasen Centos Linux 5 käyttiksen tietokoneen mukana.Aikaisemmin olen käyttänyt MS Windowsia. Oon välillä aika pihalla koko Linuxin käytössä kun tuntuu, että ohjelmat on pieninä palasina maailmalla ja niistä pitää rakentaa sitten ihan itse haluamansa. Mutta minkä takia edes mun typerä tulostin ei suostu toimimaan Linuxilla?Mulle kun olis elämässä kaikkein tärkeintä saada kuvankäsittely- ja musa-ohjelmat toimimaan. Tuntuu välillä että mun kone pamahtaa niinkuin edellinen :)
8499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

>...ohjelmat on pieninä palasina maailmalla... Windowsissahan ei asennuksen jälkeen ole mitään ohjelmia jos nyt solitaire, paint ja notepad jätetään huomioimatta. Sitten rupeat niitä haalimaan pitkin maailmaa ties mistä epämääräisistä lähteistä. Linux-ympäristössä kaikki on paljon helpompaa. Paketinhallinnassa vain rasti ruutuun ja klikkaat "Apply". ;) http://www.centos.org/docs/5/html/Deployment_Guide-en-US/ch-graphical-rpm.html

Äänestä
  • mutta windowsissa asentaminen on paljon nopeampaa ja helpompaa kun menee nettiin ja valitsee ohjelman ja klikkaa yes,next,next,finnish ja sitten ohjelma jo toimii. ei tartte vaikeasti valikoiden kautta asentaa.

    Äänestä

  • helpompaa! kirjoitti:

    mutta windowsissa asentaminen on paljon nopeampaa ja helpompaa kun menee nettiin ja valitsee ohjelman ja klikkaa yes,next,next,finnish ja sitten ohjelma jo toimii. ei tartte vaikeasti valikoiden kautta asentaa.

    >...windowsissa asentaminen on paljon nopeampaa... Älä nyt viitsi. Et usko itsekään tai sitten et ole kokeillut. >...ei tartte vaikeasti valikoiden kautta... Kyllä se netti vaan on moninverroin vaikeampi valikko. Suosittelen kokeilemaan. ;)

    Äänestä

  • helpompaa! kirjoitti:

    mutta windowsissa asentaminen on paljon nopeampaa ja helpompaa kun menee nettiin ja valitsee ohjelman ja klikkaa yes,next,next,finnish ja sitten ohjelma jo toimii. ei tartte vaikeasti valikoiden kautta asentaa.

    1) Mistä tiedät että ohjelma on turvallinen eikä haittaohjelma? 2) Miksi pitää tehdä noin monella klikkauksella? 3) Millä tavalla päivität tälläisen ohjelman? Lataamalla etsimällä ja lataamalla uudestaan? CentOS:ssa ei tarvitse välttämättä asentaa valikon kautta vaan sen voi myös tehdä päätteellä.

    Äänestä

Se on Linux, joka on voimakkaan keskitetty siihen pisteeseen asti, että oman jakelun pakettihallinnan ulkopuolelta ei kukaan asenna _mitään_, ellei tasan tarkkaan tiedä mitä on tekemässä. Luultavasti CentOS:n pakettihallinnasta löytyy läjäpäin ajureita typerillekin tulostimille, lisäksi ei kysyvä tieltä eksy: aina voi yrittää ao. jakelun manuaaleja ja mahdollista käyttäjäfoorumiakin.

Äänestä

"Oon välillä aika pihalla koko Linuxin käytössä kun tuntuu, että ohjelmat on pieninä palasina maailmalla ja niistä pitää rakentaa sitten ihan itse haluamansa." Juurikin päinvastoin. MS Windowsissa ohjelmia ei ole vaan niitä ladataan ympäri maailmaa. CentOS:ssa on melkein kaikki yhdessä paketissa. "Mutta minkä takia edes mun typerä tulostin ei suostu toimimaan Linuxilla?" Lupaako tulostimen valmistaja yhteensopivuuden CentOS:n/Red Hatin kanssa? Entä lupaako Red Hat/CentOS tulostimen yhteensopivuuden? Muussa tapauksessa pitää jotain säätää tai se ei toimi. "Mulle kun olis elämässä kaikkein tärkeintä saada kuvankäsittely- ja musa-ohjelmat toimimaan." CentOS:ssa tulee mukana GIMP ja toimii varmasti. CentOS:n musaohjelmista en tiedä mutta siihen varmastikin saa ostettua kun Red Hatteja käytetään Hollywoodissa niin paljon. Ja CentOS on Red Hat Enterprisen halpakopio.

Äänestä
  • Ja jos tarkoitut musiikinsoitto-ohjelmia niin niitä tulee myös jotain mukana. CentOS ei kuitenkaan ole ns. multimediakäyttis, että se ei oikein viihdekäytössä ole kiva. Esimerkiksi mp3 -tuki nimittäin puuttuu ja tälläisiä pitää sitten olla säätämässä tai ostamassa ohjelmaa.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Ja jos tarkoitut musiikinsoitto-ohjelmia niin niitä tulee myös jotain mukana. CentOS ei kuitenkaan ole ns. multimediakäyttis, että se ei oikein viihdekäytössä ole kiva. Esimerkiksi mp3 -tuki nimittäin puuttuu ja tälläisiä pitää sitten olla säätämässä tai ostamassa ohjelmaa.

    >...CentOS ei kuitenkaan ole ns. multimediakäyttis Nuo saa halutessaan myös CentOS:lle aivan kuten mille tahansa Linux-jakelulle. Eiköhän noilla pärjää noin aluksi? ;) http://blog.audiojungle.net/resources/29-music-making-apps-for-linux/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tara kirjoitti:

Mä sain tällasen Centos Linux 5 käyttiksen tietokoneen mukana.Aikaisemmin olen käyttänyt MS Windowsia. Oon välillä aika pihalla koko Linuxin käytössä kun tuntuu, että ohjelmat on pieninä palasina maailmalla ja niistä pitää rakentaa sitten ihan itse haluamansa. Mutta minkä takia edes mun typerä tulostin ei suostu toimimaan Linuxilla?Mulle kun olis elämässä kaikkein tärkeintä saada kuvankäsittely- ja musa-ohjelmat toimimaan. Tuntuu välillä että mun kone pamahtaa niinkuin edellinen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu