helposti viisumin Filippiineille vai pitääkö jotenkin todistaa lähetystölle Tukholmassa että ei varmasti jää maahan luvattomasti? Onko vakituinen työ Suomessa uskottava viite siitä että todella aikoo palata takaisin Suomeen eikä jää rasittamaan Filippiinien valtiota?
Saako suomen
4
1029
Vastaukset
- Mees tänavalt
Kuinka kauan aiot olla Philillä? 21 pv viisumin saa automaattisesti lentokentältä maahan saavuttaessa.
- ..............................
ikuisesti siellä, no problemo. Puolen vuoden päästä voit jo äänestääkki siellä vaaleissa.
- tikktua63
Hei!
Olet varmaan lukenut ohjeet tai tuota sivustoa katsellut, laitan tässä linkin.
http://www.philembassy.se/consulr/issvs.htm
Menin kyllä tässä viime matkan huhtikuussa tänä vuonna että minulla ei ollut ollenkaan viisumia ja kun sinne saapuu saa automaattisesti 21 päivää oleskelu aikaa, mutta jos pitemmän ajan meinaa olla niin Imigration bureau toimistosta saa pidennystä viisumiin ja se paikka oli muuten mielenkiintoinen Manilassa kuinka monimutkainen sekin touhu oli ja paljon paljon ihmisiä siellä ja jonotusta :)
Taitaa olla isoimmissa kaupungeissa kyseinen Bureau, Manila, Bacolod ja Davao ym.- Niin se homma pelaa
ainoastaan jos olet saita;) Viisumin saat uusittua lehteä lukiessa ja kaffeeta juodessa istuen virkailijan ilmastoidussa huoneessa alta puolessa tunnissa.
Money talks nääs sielä päin, eli tuhat - 2000 pesoa virkailijalle lahjusta.
ps. Avioliiton voi virallistaa Filippiineillä NSO:ssa kuukaudessa, korkeintaan 2 kuukautta vierähtää, JOS valitsee nopeutetun käsittelyn joka ehkä maksaa satasen kaks pesoa enemmän, kuin se hida käsittely jono, johon sitten voikin vierähtää se vuosi.
Vinkkinä nyt muillekkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse894694Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.732123Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 531055
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924