OP:n Visa Electron

miten toimii?

Onko kenelläkään kokemuksia, sekä hyviä että huonoja? Lontooseen olen lähdössä, siksi kyselen.

3

2401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • travelleri vaan

      Kyllä toimii mainiosti joka puolella maailmaa, myös Lontoossa. Käy yleensä kaikkialla missä voi maksaa kortilla. Laitat kortin lukijaan, näppäilen PINin ja lopuksi OK. Suomessahan käytetään vieläkin allekirjoitusta vahvistuksena, Britanniassa tuo kortinlukija on ihan normi. Kortin myöntäneellä pankilla ei liene merkitystä.

      • melleriiii

        Tietääkös joku miten Amerikassa toimii? Jostain luin että nyrpeästi käyttävät, mutta pankissa sanoivat että toimii samoin kuin VISA. Luulisi pankintädin tietävän, mutta onko kokemuksia? Voinko lähteä pelkällä electronilla vai pitääkö hankkia "oikea" visa?


      • TravellerGirl
        melleriiii kirjoitti:

        Tietääkös joku miten Amerikassa toimii? Jostain luin että nyrpeästi käyttävät, mutta pankissa sanoivat että toimii samoin kuin VISA. Luulisi pankintädin tietävän, mutta onko kokemuksia? Voinko lähteä pelkällä electronilla vai pitääkö hankkia "oikea" visa?

        Jostain luin ennen matkaani (viime uutenavuotena kävin viikon Nykissä) että eivät noista varmistettavista korteista tykkää, ja hankin VISA Debit-kortin. Joka ei ole Visa eikä Electron. Ja hyvin toimi! Muistaakseni Electronilla voi kyllä nostaa mutta maksut tulee aina siihen päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe