Laitanpa tämän kysymyksen hädissäni tännekin.
Minulla on Accessissa kaksi eri taulukkoa, joissa on samat kenttärakenteet ja molemmissa on satoja tietueita. Osa tietueista on samoja, osa ei. Haluaisin yhdistää taulukot. Yhdistämiskriteerit: Jos alkuperäisen taulukon kentässä ”maksanut” on kyllä, alkuperäisen taulukon tietueessa kaikki tiedot pysyvät ennallaan.
Jos uudessa taulukossa on nimi jota ei ole alkuperäisessä taulukossa, tietue lisätään.
Jos uudessa taulukossa on alkuperäisen taulukon kanssa yhteisiä tietueita (joilla nimi kentässä sama tieto) käytetään uuden taulukon tietuetta. Mikään tietue ei tule kahta kertaa mukaan yhdistettyyn taulukkoon.
Selviänkö yhdistämisestä sql-kielen avulla? Tai jollain muulla keinolla ilman koodin tekoa? Olisiko tarvittava koodi vaikea kirjoittaa?
taulukoiden yhdistäminen
8
635
Vastaukset
- vjh
Minä tekisin tuon accessin visual basicilla. Tai voi sen javallakin tehdä. Logiikka olisi sellainen, että luetaan ekasta taulusta (ei taulukosta) tietue. Sitten katsotaan, löytyykö vastaavaa siitä toisesta taulusta. Jos ei löydy, lisätään. Jos löytyy, päivitetään. Sitten luetaan ekasta taulusta seuraava tietue jne..
Paljonko maksat, niin teen tuon koodin javalla tai accessilla. - ~~~
-- Jos alkuperäisen taulukon kentässä ”maksanut”
-- on kyllä, alkuperäisen taulukon tietueessa
-- kaikki tiedot pysyvät ennallaan.
select *
from alkuperäinen_taulu at
where at.maksanut = 'kyllä'
union
-- Jos uudessa taulukossa on nimi jota ei ole
-- alkuperäisessä taulukossa, tietue lisätään.
select *
from uusi_taulu ut
where not exists
( select * from alkuperäinen_taulu at
where at.nimi = ut.nimi )
union
-- Jos uudessa taulukossa on alkuperäisen taulukon
-- kanssa yhteisiä tietueita (joilla nimi kentässä
-- sama tieto) käytetään uuden taulukon tietuetta
select *
from alkuperäinen_taulu at
where not at.maksanut = 'kyllä' and
exists
( select * from uusi_taulu ut
where at.nimi = ut.nimi )
Olen kuumeessa enkä testannut, joten bugeja on aivan varmasti. Lisäksi tein tuon yhden kohdan tahallaan helppolukuiseksi, mutta suorituskyvyllisesti hieman optimoimattomaksi.
Tähdet pitää korvata sarakkeiden nimillä (paitsi exists-lauseissa). Joku terveempi voi fiksailla.- ~~~
Heti ensimmäisellä lukukerralla huomasin bugin tuossa. Viimeisessä lauseessahan haettiin siis uuden taulun tietoja:
union
-- Jos uudessa taulukossa on alkuperäisen taulukon
-- kanssa yhteisiä tietueita (joilla nimi kentässä
-- sama tieto) käytetään uuden taulukon tietuetta
select *
from uusi_taulu ut
where exists
( select * from alkuperäinen_taulu at
where not at.maksanut = 'kyllä'
and at.nimi = ut.nimi )
Joo, nyt mä lopetan tän kuumekoodailun :) - Sivullinen
~~~ kirjoitti:
Heti ensimmäisellä lukukerralla huomasin bugin tuossa. Viimeisessä lauseessahan haettiin siis uuden taulun tietoja:
union
-- Jos uudessa taulukossa on alkuperäisen taulukon
-- kanssa yhteisiä tietueita (joilla nimi kentässä
-- sama tieto) käytetään uuden taulukon tietuetta
select *
from uusi_taulu ut
where exists
( select * from alkuperäinen_taulu at
where not at.maksanut = 'kyllä'
and at.nimi = ut.nimi )
Joo, nyt mä lopetan tän kuumekoodailun :)Mä olisin yrittänyt Javalla tai Visuaalilla. Voiko toi tosiaan toimia noinkin? Selitä lisää
- ~~~
Sivullinen kirjoitti:
Mä olisin yrittänyt Javalla tai Visuaalilla. Voiko toi tosiaan toimia noinkin? Selitä lisää
Kyllä sen noin saa pelaamaan. Unioneita tosin yleensä pidetään pahana tapana, mutta näin kertaluonteisissa hommissa ne ovat ihan ok.
Union-kyselyn syntaksi löytyy vaikkapa täältä:
http://www.mysql.com/doc/en/UNION.html
- Uno
Mua kiinnostais kans ihan periaatteessa voisko ton klaarata ilman ohjelmointia eli pelkällä sql-komentokielellä. Gurut, kertokaa ihmeessä.
- funky
SELECT INTO:lla saat tehtyä haun toiseen tauluun, ja antamasi ehdon ollessa voimassa insertoitua toisen taulun kyselyn tulos ensimmäiseen tauluun.
SELECT * FROM tblYksi INNER JOIN tblKaksi ON tblYksi.nimi != tblKaksi.nimi WHERE maksanut!=kyllä INTO tblYksi VALUES (yy, kaa, koo...)
ääh, en jaksa ihan loppuun asti miettiä, flunssa vie voimat täälläkin :( - Arvi (avaaja)
EN onnistunut vielä, vaikka yritinkin koko ajan - miten se meni?Arvi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4395170Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1262113- 1461740
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko761425Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass181397Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise191314Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔821285- 711177
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään701168- 381100