Kasvatustieteiden monimuoto-opinnot

Onko kellään kokemuksia ko. opinnoista avoimessa yliopistossa, tai yleensäkin avoimessa opiskelusta? Mietin kyseistä vaihtoehtoa, mutta onkohan kovin "rankkaa" 25 op:n kurssit kolmen alle kouluikäisen äidille?
1510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei! Tein joitakin vuosia sitten kasvatustieteiden perusopinnot monimuoto-opintoina Jyväskylän yliopiston tutkintovaatimusten mukaisesti. Mielestäni pohdit järkevästi resurssejasi. Kolmen lapsen kaitseminen on varmasti rankkaa työtä, eikä opintoihin voi välttämättä paneutua säännöllisesti tai pitkiä aikoja kerrallaan. Oman kokemukseni pohjalta keskeinen monimuoto-opinnoissa tarvittava ominaisuus on oma-aloitteisuus, koska suurimman osan opintoja voit tehdä silloin, kun se sinulle parhaiten sopii. Se tarkoittaa, että sinun on itse otettava lusikka kauniiseen käteen ja ryhdyttävä työhön eli esimerkiksi selvitettävä oppimistehtävän vaatimukset, käytävä kirjallisuutta, luettava ja työstettävä tekstiä. Tämä tarkoittaa sitä, että sinun on oltava aika aktiivinen varsinkin, jos asetat opinnoille aikatavoitteen. Toisaalta, jos olet ihminen, joka osaa käyttää hyödykseen päivän hiljaiset hetket, koet todennäköisesti monimuoto-opinnot oikein miellyttävänä tapana opiskella. Ainakin Jyväskylän opinnoissa opaskirjanen, palaute opintotehtävistä ja opiskelun tuki ylipäätään oli mielestäni oikein hyvällä tasolla. Vuorovaikutus muiden kanssa jää tietysti vähän vähäiseksi. Kannattaa vertailla eri yliopistojen tarjoamia opintoja ja valita niistä parhaiten itselle sopiva. Uskoisin, että monimuoto-opinnot sopisivat hyvin sinun tilanteeseesi, jos yllämainitut oma-aloitteisuus ja yksin tekeminen eivät ole ongelma. Neuvoisin kuitenkin, että älä tee itsellesi liian tiukkaa aikataulua, ettei opinnoista mene sen vuoksi maku. Tsemppiä pohdintoihisi! Sepps

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avoimessa kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia ko. opinnoista avoimessa yliopistossa, tai yleensäkin avoimessa opiskelusta? Mietin kyseistä vaihtoehtoa, mutta onkohan kovin "rankkaa" 25 op:n kurssit kolmen alle kouluikäisen äidille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu