Kuulemma ikkunoiden sälekaihtimetkin tulee irrallaan asiakkaan asennettavaksi!!!!???
Voiko olla totta? Kyllä se on jo törkeää rahastamista....hohhoijaa!
Tässä sitä ollaan! Hyhm!
Voi tietämättömät asiakkaat! Kumpa tietäisitte että on ihan päivän selvä asia muissa firmoissa että SÄLEKAIHTIMET kun asiakas tilaa ikkunoihinsa ne, niin ne on jo ikkunatehtaalla asennettu paikoilleen ennen kuin ne edes tulee talotehtaalle !!!!!!!!!!!
Elkää ostako tunteella sokeasti! Kysykää hyvänen aika muiltakin kuin massatuotantolaitoksesta joka syytää keskeneräisiä paketteja maailmalle!
Voiko olla totta? Kyllä se on jo törkeää rahastamista....hohhoijaa!
Tässä sitä ollaan! Hyhm!
Voi tietämättömät asiakkaat! Kumpa tietäisitte että on ihan päivän selvä asia muissa firmoissa että SÄLEKAIHTIMET kun asiakas tilaa ikkunoihinsa ne, niin ne on jo ikkunatehtaalla asennettu paikoilleen ennen kuin ne edes tulee talotehtaalle !!!!!!!!!!!
Elkää ostako tunteella sokeasti! Kysykää hyvänen aika muiltakin kuin massatuotantolaitoksesta joka syytää keskeneräisiä paketteja maailmalle!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Hopoti hopsista ! ???
"Jukka-Pojilla" on villatkin kaupustelutavarana? Muut tekee vakiotoimituksena tarvittavan vahvuisen villoituksen. Parhaat tekee oikeaoppisesti ristivilloituksen (ristirunkoon)!
Jukka vippaskonstailee asikkaan kustannuksella!
Varokaa!!!
Sama viestipari on jo aiemmassa Jukka-ketjussa. Onko kennot pimenneet kokonaan, kun pitää vielä erikseen laittaa?
Vai lieneekö taas tapaus, jossa joku aivonäiviö keskustelee itsensä kanssa? Puolijauhoiselta ainakin vaikuttaa.
Niin! Olishan se mukava kun "Jukka-poikien" vippaskonstailut asiakkaiden kustannuksella jäis heidän omaan tietoonsa. Rahanteko hyväuskoisten ja nöyrien ostajien kustannuksella tekee pahaa.
Se pitää tuoda julkisuuteen! Älkää hyvät ihmiset kumarrelko näitä suurmyyjiä! Samalla rahalla saatte parempia tuotteita ja parempaa palvelua ilman kusetusta muualta. No jos haluatte lahjoa rikkaita niin se on asia erikseen...
Kyllä se nyt vain niin on että muilla toimittajilla yläpohjan villa on 300 mm ja ekokjukassa 400 mm. KErroppa toinen valmistaja jolla ylävilla olisi 400mm. Suurella osalla toimittajista ei taas kuulunut väliseinien villoja kauppaa, jukassa kuului.
Kannattaa edes vähän ottaa asioista selvää ennen kuin laukoo mitä sylki suuhun tuo.
että nyt on kyse hinnoittelusta ja sisällöstä... kyllähän ne talotehtaat myy sulle siihen pakettiin vaikka uuden eukon kun hinnasta sovitaan.. eli se on vaan vertailusta kiinni...
Näinhän ne tekevät ja sikis vertailu onkin kovin tärkeää. Olen aivan samaa mieltä, perus Jukkaankin villointus on tuo 300 mm.
Kannustalolla ainakin näkyy olevan (nettisivuilla mallistot->tekniset)400 mm villaa.
Eikö ne määräykset muuttuneet 1.11 alkaen niin että kaikilla pitää olla tuo 400 mm?!
Sinäpä sen sanoit:
"Kannattaa edes vähän ottaa asioista selvää ennen kuin laukoo mitä sylki suuhun tuo"
Hyvä tietää että muillakin on mahdollista saada tuo 400 mm. Tarkoitin viestissäni niitä valmistajia joihin olimme yhteydessä. Villan paksuus ei käsittääkseni ole mikään vaatimus uusissakaan säännöissä vaan enemmänkin säännöissä on kysymys lämpöarvosta. Muut vaihtoehdot, jotka meillä oli tarjosivat 300 milliä villaa, kuten on myös perusjukassakin.
1.10.2003 tulleiden määräysten jälkeen 300 mm eriste yläpohjassa täyttää vaatimukset.
U-arvo 300 mm eristeellä on 0.15 ja vaatimus on juuri tuo 0.15
400 mm eristeen u-arvo on 0.12
Jos jollain on muuta tietoa, ja sanoo että pitää olla 400 mm, hän on väärässä.
Tietysti jos jollain talotehtaalla on seinän u-arvo huonompi kuin määräykset (0.25).
Heidän täytyy kompensoida yläpohjan eristystä paremmaksi, ja tällainen ratkaisu on rakennusmääräysten puitteissa mahdollista.
Kaikkea en siis minäkään tiedä..heh heh.
Kiitos erittäin tyhjentävästä vastauksesta!
Joo oli vaan pakko kuitata, kun viestistäs sai sen käsityksen, että muilla ei tosiaankaan 400 mm villaa ole. Et kertonut tarkemmin, että vain niillä ei ollut, joihin otitte yhteyttä.
Kuten jo aikaisemmassa keskustelussa totesin, niin kukaan tässä maassa ei tee ilmaiseksi työtä? Eli jos ne siellä ikkunan välissä on, niin kyllä se on tavalla tai toisella on myös hinnassa mukana.
Mutta ehkä nämä sälekaihtimet ei ole oikea aihe keskustella rahastuksesta. Laskinpa tuossa äkkiä, että jos en itse tee kaihtimien asennusta, niin se verottaa rakennusbudjettiani jopa 0,35 promillea. Niin ja tämän budjettiylityksen tiesin siis jo kauppoja tehdessä, joten tähän tämä homma ei kaadu.
Voihan sitä talokaupoissa keskittyä vain sälekaihtimiin ym, mutta kyllähän asiaa täytyy tarkastella kokonaisuutena.
"Mukava" lukea välillä kun haukutaan muutakin kun Kastellia... Kuka on seuraavana uhrina?
Perustuuko väite tietoon vai huhuihin ???
Taitaa olla kilpaileva pakettikauppias asialla .
suhtautua varauksella kaikkiin mielipiteisiin. En yhtään ihmettelisi vaikka tämänkin provon takana olisi kaupallisia tarkoitusperiä.
Perusteeton kehuminen ja haukkuminen kannattaa jättää omaan arvoonsa. Pitää olla tosi urpo rakentaja, joka vaivaisista sälekaihtimista jaksaa noin meuhkata. Jos olisin ostamassa autoa, tuskin nostaisin moista älämölöä siitä että vetokoukku on lisävaruste. Kansa kuitenkin viime kädessä osaa äänestää lompakollaan ja myyntimäärät kertovat mikä firma on vastannut tarpeisiin.
Projektinsa hallitsevat rakentajat löytävät paljon parempaa tekemistä kuin hakea täältä tukea valinnalleen. Asiantuntemusta halajava hakeutuu rakentamiseen erikoistuneille sivustoille ja keskustelupalstoille.
näköjään nyt haukutaan jukka-taloa kun ennen sitä haukuttiin kastellia ihme kun oikeastaan vain olemassa yksi täysi susi talopaketti låda=älvsbyhuset
HIHHOIJAA! Jos minä tilaan talotehtaalta talon
ja haluan sälekaihtimet, niin totta vieköön minä otan sen valmistajan elementit jonka ikkunatoimittaja asentaa ne valmiiksi paikalleen.
Olen sen verran tutustunut eri firmoihin ja nähnyt että muualla tehdään tuotteet valmiiksi eikä myydä teesseitse-talopaketteja.
Elikkä en osta sellaiselta joka toimittaa ne laatikkotavarana. Saatikka sitten yksirunkoista elementtitaloa, joka vielä pahimmassa tapauksessa on vippaskonstailun huippunäyte eli niin kutsuttu LÄMPÖRUNKO jossa ei ole kunnon tukevaa puuta seinässä. Kyllä voiton maksimointi ja ahneus on mennyt huippuunsa kun seinätkään ei ole enää seiniä vaan jotain tikkuviritelmiä. On sieltä turha etsiä tukipuuta esim. lämpöpatterin kiinni ruuvaamiseksi. HUHHUH!
Voi sitä talotehdasta, joka saa sinut riesakseen!
Kitinää ja narinaa tässä vaiheessa, niin tuskin se loppuu rakennusaikanakaan.
Olkaa rauhassa. En tule Jukka-Taloa ostamaan.
Se on jo köykäiseksi havaittu...
(Jukka-Talo tykkää nöyristä ja hiljaisista ja mitään tietämättömistä asiakkaista...mikäs sen mukavampaa?).
Olen kyllä Omatalon leivissä,mutten myyntityössä joten se siitä!
Tämä jankutus. Olisit kyselemässä ennemmin massiivipuun ongelmista runkorakenteena. Siitä kannattaa jo keskustella. Esim. vertailuun massiivipuu, lämpörunko, metallirangat, kertopuu! Tiedän ettet pystyisi Batman vs. Ritari Ässä -tasoa parempaan, mutta ainakin olisi tarjottu mahdollisuutta.
PS. Ennustan että tulet kokemaan rakentaessa paljon hankaluuksia ennen kuin sälekaihtimien sisällä on valmis talo.
Eikös se ole kiva saada lahjapaketit papereissa piilossa varsinkin joulupukilta, saati sitten talopaketit luottaen "hyvään pukkiin"? Heh!
Naapurissa on Omatalo joka pystytettiin kesällä, katto purettiin ja seinät oikaistiin syksyllä. Nyt kaveri tekee sisätöitä (ulkoa talo on vielä kesken). Oli tiukka aikataulu muuttaa tammikuussa, mutta haaveeksi jää pystytysporukan mokausten vuoksi.
Olen nähnyt talopaketteja laidasta laitaan, niin Jukkaa kuin Omataloakin ja mun mielipiteeni (millä ei ole mitään painoarvoa) on että suurinta roskaa mitä taloina myydään ovat Omatalot.
Ota yhteyttä ihmeessä
Jetta-Talon myyjään jos haluat rakentaa luottamuksella hyvän talon.
Varma valinta!
Voi Jeesus teidän mainostajien kanssa...