Olen hakemassa sosiaali- ja terveysalalle opiskelemaan ja haluaisin tulevaisuutta varten kysellä seuraavaa: Tulen saamaan rikosrekisteriin merkinnän varkaudesta (törkeä), vaikuttaako työnhakuun? Eli tarviiko työnhakua varten (lähinnä päiväkotiin haluaisin) näkyä rikosrekisterissä näkyä muut kuin mahdolliset huume ym. -merkinnät? Jos joku älyää tästä jotain ja osaa vielä vastata tähän niin olisin erittäin kiitollinen!!
Mitenköhän
käy ?!
4458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vuonna 2003 tuli voimaan laki rikostaustan selvittämisestä koskien lasten kanssa työskenteleviä. Eli tarviiko työnhakua varten (lähinnä päiväkotiin haluaisin) näkyä rikosrekisterissä näkyä muut kuin mahdolliset huume ym. -merkinnät? -Jos sinne rikosrekisteriin on törkeä varkaus merkitty, niin kyllä se silloin näkyy rekisteriotteessa jonka tilaat oikeusturvakeskukselta. -Nuo merkinnät huumeista kuulostaa aika huonolta, jos sellaisia on. Ei työnantajat uskalla ottaa jos on vähänkin epäilyttävää.
oikeusrekisterikeskus.
Jos sinne rikosrekisteriin on törkeä varkaus merkitty, niin kyllä se silloin näkyy rekisteriotteessa jonka tilaat oikeusturvakeskukselta -Selvitin väärin. Rikostaustaotteessa ei näy kuin määrätyt asiat rikosrekisteristä. Lue tarkemmin: http://www.oikeus.fi/oikeusrekisterikeskus/18232.htm
Olisi varmaan kannattanut miettiä asiaa silloin kun varastit.