Laitoin työhakemuksen avoimena olevaan työpaikkaan.
Kävikin niin, että heille oli ilmeisesti tullut liikaa hakemuksia ja antoivatkin hakemukset vuokra/firmalle, joka teki heille karsinnan. Tästä ei hakuvaiheessa kerrottu mitään hakijoille.
Onko tämä laillista vai ainoastaan moraalitonta?
Tein hakemukseni luottamuksellisesti yritykselle, johon olisin halunut töihin. Tämän jälkeen yrityksen luottamus silmissäni romahti!
En kylläkään olisi hakenut työpaikkaa, jos hakemukset olisi pitäneet toimittaa vuokrayritykselle. En vaan pidä heidän tavasta kohdella ihmisiä. Ei ole kiva hakea työpaikkaa, josta ei tiedä mikä se on, tai missä se fyysisesti sijaitsee.
Mutta tämähän on vain minun mielipiteeni.
Laitonta vai
vain moraalitonta?
1185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ehkä yrityksessä ei ole tarpeeksi pätevää henkilöä tekemään edes karsintaa. He ovat ulkoistaneet tämän toiminnon ja suorittavat itse kai sitten lopullisen valinnan tai käyttävät siihenkin jotain muuta yritystä. Ei siitä minusta tarvitse ilmoittaa hakuilmoituksessa tyyliin: alkuarvionnin tekee yritys xx ja lopullisen valinnan yritys yy. Et sinä mihinkään vuokrafirmalle olisi töihin joutunut, he tekivät maksusta karsinnan.