Kerran kuukaudessa palkkansa saava on eri asemassa kuin kaksi kertaa kuukaudessa palkkansa saava nykyisen tänä vuonna voimaan tulleen porrastetun ulosotto käytännön perusteella.
"Jos palkka on suurempi kuin 4 x suojaosuus (624,60 ), ulosmitataan 36 %
Jos palkka on suurempi kuin 4,5 x suojaosuus (624,60 ), ulosmitataan 39 %
Jos palkka on suurempi kuin 5 x suojaosuus (624,60 ), ulosmitataan 42 %
Jos palkka on suurempi kuin 5,5 x suojaosuus(624,60 ), ulosmitataan 46 %
Jos palkka on suurempi kuin 6 x suojaosuus (624,60 ), ulosmitataan 50 %."
Esimerkiksi henkilöt a ja b tienaavat samanverran kuukaudessa, eli 2650 netto.
Henkilö A saa palkan kerran kuukaudessa, jolloin häneltä ulosmitataan 36 % palkasta eli 954 . (koska henkilölle maksettiin lomarahat pitämättömät vapaat palkka oli tavallista korkeampi, jolloin käytettiin yllä olevaa porrastusta)
Henkilö B saa saman palkan kuin A, mutta kaksi kertaa kuukaudessa. Koska henkilöllä toisessa palkassa on maksettu lomarahat pitämättömät vapaat on toinen palkka huomattavasti suurempi.
Eli alkukuun palkka on 700 ja loppukuun palkka on 1950 = 2650.
Työnantajan sekä Tampereen ulosottoviraston tulkinta on että kahden viikon palkka kerrotaan kahdella ja verrataan ylläoleviin tulorajoihin.
Tällöin B maksaa ensimmäisestä palkasta 700 ulosottoa 33% eli 231
ja toisesta palkasta 1950 50 % eli 975 .
Eli B maksaa samasta palkasta ulosottoa 1206
Tällöin A saa saman palkan eli 2650/kk kuin B, mutta maksaa ulosottoa (1206 - 954) 252 euroa enemmän.
uusi ilmiö ulosoton
tulkinnassa
141830
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
mitä väliä lyheneepä velka nopeammin.!
lyhenee kyllä nopeammin, mutta B maksaa myös kaksi kertaa kuukaudessa ulosottomaksun.
ulosoton tulkinnasta ? Jos eläketulo on noin 820 euroa, niin paljonko joutuu maksamaan ulosottoon. Mikä on prosentti näin pienissä tuloissa ?
nih!
http://www.oikeus.fi/5620.htm Ulosmittaus lasketaan NETTOtulosta. Jos ei ole huollettavia niin suojaosuutesi on 624,60 . Tuon ylimenevästä osasta ulosmitataan 2/3 osaa.
simmä minä tiedän sen.ensin oli kaksikertaa kuussa palkka nykyisin samatyönantaja ja kerran kuussa ja pmenee pennilleen sama ulosottoon.
Tuo uusi porrastus on vasta nyt 2009 vuoden alusta tullut voimaan. Olet varmaan ollut 2krt kuukausipalkkaisena tuota aiemmin ?
pyrittävä kohtelemaan lain edessä tasapuolisesti. Tappajalla on varmasti tasapuolisempi kohtelu.
Ihmisen taposta tuomittu pääsee vapaaksi muutamassa vuodessa. Velkavanki joutuu kärsimään virheestään kymmeniä vuosia, jopa lopun elämäänsä. Tässä eivät mitkään velkojen vanhenemiset silloin auta.
Tämä on liian raskasta kantaa. Kun sanomalehdessä on noita ulosoton pakkomyynti ilmoituksia niin tulee ihan tippa linssiin. Yleensä kaikenlainen yrittäminen vie tuhoon tässä maassa ennemmin tai myöhemmin. Siellä korppikotkat kyttää koska voi iskeä. Yrittäjiä ja vastaavia seurataan joka taholla joten älä laita päätäsi pensaaseen.Toiset elää sillä että sinulla menee huonosti.
... jos minä tienaisin tuon 2650 e/kk osa-aikaisilla töilläni niin siinä olisi n.2400 e suojaosuuden ylittävää osuutta, joka mulla lasketaan vain n.8-10 pvälle/kk, koska en saa säännöllistä palkkaa. Palkka on siis yli 6 x suojaosuus, jolloin vouti veisi puolet, eli noin 1325 euroa. Ei sikäli, kyllä tuollaisilla nettopalkoilla mielelläni maksaisinkin nopeasti velat pois. Nykyisin tienaan keskimäärin n.800 e/kk ja siitä vouti haluaisi n.340 e/kk.... taidan jättää mielummin vanhenemaan! Osa veloista kuitenkin jo 18 vuoden takaa, kuinka kauan niitä peritään?
harrastat. Kyllä suojaosuus lasketaan kk jokaiselle päivälle vaikka tienaisit 5000,- päivässä kerran kuussa
Tommoiset terveiset vouti mulle kuitenkin laittoi, että EPÄSÄÄNNÖLLISESSÄ TYÖSSÄ suojaosuuteen lasketaan vain ne päivät, joilta palkanmaksu suoritetaan, siis viikonlopputöissä 2 tai 3 päivää. Asia on kuulemma korjattavissa, jos saan johtajan kanssa sovituksi säännöllisestä palkanmaksuvälistä. Ihmeellistä pilkunnussimista ja vedätysyritystä kuitenkin... joutuu pomolle asiat selittää. Jos en saa tätä tajuamaan tilannetta, niin sitten työt loppuu - ja kuka taas hyötyy?
Ei mulla ainakaan aikoinaan laskettu, vaan työpäiville. Valitin asiasta uo:n toimistoon, ei auttanut. Ilmeisesti heidän mielestään ei tarvitse syödä kuin työpäivinä.
Mutta sitten otin yhteyttä palkanlaskijaan, ja tilanne korjautui. Kannattaa kysyä sieltä, että miten heidän palkkaohjelmansa toimii.