RIKOS VAI EI?

Onko rikos polttaa ohjelmia ja siten käyttää niitä (omaan käyttöön siis)? Esim. kuvankäsittely-, virustorjuntaohjelmat?
Jos näin on, niin miksi dvd-polttimetkin on keksitty, jos dvd:tä ei saa kopioida?
31219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

DVD-polttimet on keksityy halvoiksi massamuisteiksi ei DVd:n kopiointiinyksinomaan vaan kaiken muunkin kuten poltettavat CD:t

Äänestä

Tietokoneohjelmia (toisin kuin leffoja, musiikkia tms.) ei saa kopioida omaan käyttöön (pois luettuna varmuuskopiot omista ohjelmista). Toisaalta jos polttelee omaan käyttöön 1 kpl / ohjelma, kyseessä ei ole rikos. Eli rikosoikeudellista rangaistusta kuten sakkoja ei voi tuomita tietokoneohjelman kopioinnista tuomita. Toisaalta siitä voisi seurata hyvitysvelvollisuus (n. 2 - 3 kertaa ohjelman arvo). Toisaalta en usko, että edes tekijänoikeusjärjestöjenkään intressissä on alkaa puuttua yksityishenkilöiden yksittäisiin kopioihin, mikäli niitä ei myydä tai muuten levitetä eteenpäin.

Musiikkia, leffoja ja sen sellaisia saa kopioida _omaan käyttöön_ edelleen. Joten ei niissä polttavissa dvd-vehkeissä sinällään mitään epäilyttävää tai lainvastaista ole.

Äänestä

No ketä kiinnostaa kun kaikki imuttaa ihan kaikkee. Joten vitunko välii oikeest. :P
Tuskin hirveen monellakaa on windowsikaa alkuperänen,ainakin kaikki ketä mä tunnen on imutettu xp tai 2k.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haydy kirjoitti:

Onko rikos polttaa ohjelmia ja siten käyttää niitä (omaan käyttöön siis)? Esim. kuvankäsittely-, virustorjuntaohjelmat?
Jos näin on, niin miksi dvd-polttimetkin on keksitty, jos dvd:tä ei saa kopioida?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu