Kumpi parempi. Omakohtaisia kokemuksia.
AJOASUT. Nahka vai gore-tex
toinen tollo
51658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nahka Euroopan reissulle tai radalle. Gore tavalliseen arkipäivän ajoihin.
Itseltä löytyy molemmat. Keväällä ja syksyllä hieman ehkä kuraisiinkiin keleihin tulee laitettua tekstiilit. Samoin kesällä vesisateessa.. Näin keväällä on tullut myös käytettyä tekstiili housuja nahkatakkia.. Nahkatakki housut taas on ehdoton hienojen ilmojen ajoasuni. Ja vaikka vesisadetta ei pidäkään, niin kyllä aurinko on aina kuivannut, jos on sadekuuroon joutunut. En sanoisi että kumpikaan on toistaan varsinaisesti parempi. Itse pidän nahkaa tyylikkäämpänä. Mutta tekstiilien etu tulee esiin vesisateessa..
Minulla ei ole vielä käytännön kokemusta. Peilin edessä pyriskelyä vasta :) Mutta minä hankin ihan aluksi molemmat. Nahkat "näyttäytymis" ajoon, tuulen ja vedenpitävät sit oikeaan ajoon. Mutta jos vaan toinen pitäis valita ottaisin ne mukavammat eli tektiilipuvun. Jo tossa peilin edessä pyöriessä olen huomannut, ettei ne nahkat ole kaikista mukavimmat päällä ja voi olla kesällä aika kuumat. Ja tekstiilipukujakin on ihan kivan näköisiä.
kyllähän siihen jo poliisitkin puuttuu. Tuuli käy suoraan p......n a ja sitten saa rakkovian. Eli tekstiiliä päälle vaan.
Hyviä näkökulmia edellisetkin, minä sporttipyöräkuljettajana suosin nahkaa. Kaatumistilanteessa Gore-vehkeet sulaa ihoon kiinni jota taas nahkat ei tee. Ja mitä mukavuuteen kuumalla kelillä tulee niin parempilaatuisella alusasulla pystyy vaikuttamaan tähän asiaan. Pientä vesisadettakaan käsitelty nahkapuku ei säikähdä, tosin rankemmalla sateella Gore-puku on mukavampi kuin nahka sadepuku. Nahkapuku on myöskin huomattavasti helpompi pitää puhtaana. Mutta hankintahinta myöskin suolaisempi että mieti tarkoin. =)