Nooh

"...ei ole korjausta eikä sitä pysty korjaamaan, koska se on suunnitteluvirhe" http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article277517.ece?s=r&wtm=mikropc/-24042009 Mielenkiinnolla odotamme winu_fanien kommenttia. ;)
7285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

on käynnistettävä kahteen kertaan ennen kuin sitä uskaltaa käyttää...

Äänestä

"It also remains invisible to all existing anti-virus solutions" http://www.nvlabs.in/?q=node/16 Vbootkithan on jo pari vuotta vanha työkalu Vistan suojausten ohittamiseen.

Äänestä

jos pitää olla fyysinen pääsy koneelle, niin onko se nyt haavoittuvuus? Omasta mielestäni jos jollakin muulla on pääsy koneellesi, niin ei se ole enää sinun koneesi. Ihan sama homma linuxissa, jos ei ole levykrypto käytössä.

Äänestä
  • Fanitan linuxia, mutta olen selkeästi samaa mieltä kanssasi. Vaikka en osaa koodata, tehdä skriptejä, muista juurikaan mitään komentorivitaikoja tms. niin osasisin murtautua linuxiin saadessani fyysisen pääsyn koneelle. Satuin vain törmäämään sellaisiinkin ohjeisiin. En ala niitä tietenkään tässä toistelemaan, enkä itse asiassa edes sanoisi niitä ohjeita murto-ohjeiksi, vaan ohjeet oli tehty ihan asiallisesti ja pääkäyttäjän mahdolliseen tarpeeseen. Sen verran kirjoitan varauksella tämän viestin tukeani windowsille, että olen ehkä ymmärtänyt jotakin koko asetelmasta väärin, tai sitten en ole ymmärtänyt asetelmasta riittävästi. Joka tapauksessa, pitää olla reilu peli.

    Äänestä

Millainen aukko ei ole suunnitteluvirhe?

Äänestä
  • Suurin osa aukoista on koodareitten huolimattomuutta jossa esim. syötettä ei tarkisteta jolloin hyökkääjä saa aikaiseksi paikallisen puskuriylivuodon ja sillä koneen hallintaansa. Suunnitteluvirheestä poiketen, tuollainen on erittäin yksinkertainen ja nopea korjata.

    Äänestä

  • osa. kirjoitti:

    Suurin osa aukoista on koodareitten huolimattomuutta jossa esim. syötettä ei tarkisteta jolloin hyökkääjä saa aikaiseksi paikallisen puskuriylivuodon ja sillä koneen hallintaansa. Suunnitteluvirheestä poiketen, tuollainen on erittäin yksinkertainen ja nopea korjata.

    Ettei vain olisi sittenkin reikä?? http://www.mtv3.fi/urheilu/f1/uutiset.shtml/arkistot/f1/2009/04/862915

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niin! kirjoitti:

"...ei ole korjausta eikä sitä pysty korjaamaan, koska se on suunnitteluvirhe" http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article277517.ece?s=r&wtm=mikropc/-24042009 Mielenkiinnolla odotamme winu_fanien kommenttia. ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu