Sasin tv-alen maksavat eläkeläiset tai muut teeveettömät kuten
- näkövammaiset,
- se joka uskonnon vuoksi ei omista teeveetä,
- radionkuuntelija-parka
- yksinhuoltaja, jolla ei ole varaa pitää teeveetä, eikä kerkiä katsomaan teeveetä
- heillä ei ole edes usein nettiyhteyttäkään
- ainoat jotka saisivat sitten maksutta surffailla ylen sivuilla ovat ulkomaalaiset.
Julkisen palvelun mediamaksua perustellaan, kuten Sasi kertoi, että mediarahaa maksatetaan kaikilta nettisisällöstä kuten ylen arkistosta. Ja tämä on kyllä paksua taas viimesen päälle. Rikkaat osaavat kyllä katsoa arkistot ja nettisisällöt ja muut tiedonhaut. Sasi osaa tämän.
Nyt Sasi ajattelee viekkaasti tietysti: Hmmm, tietysti nyt rahoitaan nettisisältöjä vain lupamaksuilla ja maksan nytkin liikaa - pannaanpa maksu teeveettömien maksettavaksi. hmmm, nettisisällöt tulevat nyt lähinnä rikkaiden maksettavaksi, mediamaksu nimisenä se saadaan kaikkien maksettavaksi, myös ne, jotka eivät käy ylen muissa medioissa kuten nettisivuilla ja joilla ei ole nettiyhteyksiä eikä televisiota... eiks ollukin multa liukkaasti ajateltu vaikka olenkin hämäläinen... heheheheh köyhät ja luuserit heeeheheheheh... miksi olette köyhiä heeheheheh.
Näin pirullisesti tämä lipeväkielinen ja liukasajatuksinen Sasi yrittää maksattaa toimintaansa muilla.
Tämä on taas liliusmaista rikkaiden kapinaa köyhää kansanosaa kohtaan. Jokainen joka oli suunnittelemassa mediamaksua kuuluu kuitenkin rikkaisiin ja valtaosa kansasta on heitä köyhempää. Heille tv-ale oli "laillista" varkautta ja avustusta köyhiltä rikkaille.
Rikkaiden rahakapinaa köyhiä vastaan. Rahakapinaa. Kitupiikkien kapinaa. Sasin kapinaa. Saako mediamaksun maksajat kapinoida. Jättää mediamaksu maksamatta. Ei saa. Koska ei ole sitä varten perustettu mediamaksukapinatyöryhmää.
Liliuskin osasi kerätä jatkuvilla sähkönkorotuksilla itselleen sievoiset bonukset ja tuet ja edut kansalta. Näin se menee.
Entä kotitalousvähennyskin, senkin maksavat kaikki suomalaiset köyhiä myöten rikkaimmille, joilla on varaa teetättää kotitöitä. Näin se menee.
Miksi rikkaat ovat rikkaita. He ovat älykkäämpiä raha-asioissa vai pitäisikö sanoa kitupiikkejä kaikessa toiminnassaan. Kitupiikit osasivat nytkin perustaa oikein työryhmän keksimään, miten saisi aikaan uuden alen eli avustuksen eli tuen käyttöönsä ja miten se saataisiin taas myytyä koko kansalle. Samaan tyyliin kuin lapsilisät avustus per lapsi, jonka köyhäkin ja lapseton maksaa tukena rikkaalle... heeeeeeehehehehhe!
Perustetaan pian taas uusi työryhmä!
Onko Suomi tällainen?
SASIN TV-ALEN MAKSAVAT
KÖYHÄT&TEEVEETTÖMÄT
8210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Se radiokin kustannetaan siitä samasta maksusta ja netti. Mikä siinä on, ettei mene jakeluun, että kyse ei ole vain teeveeohjelmista vaan koko Ylen toiminnasta?
Taisit saada alen. Jos kuuntelen ylen Radio Suomea, joka on nyt maksuton, saan täysin uuden maksun nimeltä mediamaksu. Lisäksi rahoitan mediamaksulla sinunkin katseluasi. Tämä juuri MENEE liukkaasti sinun jakeluusi. Mutta ei minun.
Riippumatonta tiedotusväylää tarvitaan jatkossakin, se on kansalaisten peruspalvelua joka on taattava. Siksi tasapuolinen maksu kaikille. Se tarkoittaa sitä, että valtaosalle suomalaisista tulee alennusta tv-maksuun. Ja hyvä niin.
olisi oikeudenmukaisempi ratkaisu. Tämä on hyväosaisia suosiva tasavero.
käytä ylen palveluja, maksaa tyhjästä. Haluatko itse maksaa tyhjästä? Siis vastikkeettomasti!
... monissa maissa myös tuloveron perusteena. Suomeenkin harkittu.
... jolla rahoitetaan mm. päivähoitoa vaikka en sitä tarvitse. Täysin vastikeettomasti, jos näin haluat ajatella. Minä en ajattele.
ratkaisuja, jotka siirtävät ylen ohjelmistoa kilpailijoille. Mediamaksu on ale ja huonontaa ylen ohjelmistoa ainakin tv:ssä. Urheilua, elokuvia ja muuta ohjelmistoa on jo siirretty. Mediamaksun lisäksi maksat näistä siirretyistä ohjelmista maksukanavamaksun.