kuinka hillitä "bilejuomista"..?

nainenyli20

Alkoholi ei ole koskaan ollut minulle sen suurempi ongelma. Minulla saattaa helposti mennä puolivuotta tai jopa vuosikin ilman että otan yhtään. Eli en ole riippuvainen siitä. Jos otan yhden ilta-oluen se kyllä jää siihen, ei ole pakko ottaa perään toista. Osaan siis nautiskella alkoholista kohtuullisinkin määrin. Mutta... Minulla menee aina ihan överiksi kun lähden juhlimaan eli baariin. Baarissa se menee kaikista pahimmaksi. Pointti on siis siinä, että kun lähdetään juhlimaan ei ole kiva lähteä sille linjalle ettei ota ollenkaan. Ja silloin kun ottaa muiden kanssa useamman niin minulla menee jokin vaihde päälle ja juon sitten itseni aina ihan hirveään humalaan. Sen jälkeen (kuten useimmat) teen todella sponttaaneja juttuja ja nolaan itseni. Onneksi en kuitenkaan melkeinpä koskaan ole joutunut toisten kannettavaksi. Jalat pysyvät aina alla. Ja kyllä tiedän, että kuulostaa tyhmälle. Olen minä yrittänyt vaikka mitä, mutta humalassa minä aina kierrän ovelasti kaikki esteet mitä olen laittanut tielleni. Inhottavinta on, että päädyn aina tarjoamaan yhdelle tai parille "ystävälle" ja hupsista vaan sinne meni pari sataa euroa. Enpä tiedä miksi edes kirjoitin tänne... Ehkä jos jollain olisi antaa pari vinkkiä. Kuinka hillitä itseään, ettei tunnissa mene se kuusi juomaa vaan enintään se yksi. Poikaystävä ei taida tykätä siitä ettei tyttökaveri osaa baarissa juoda nätisti. ja haluan vielä huomauttaa: eli ainoastaan baarissa tämä ongelma, eipä ihmeemmin muualla. Terassilla esim. yksi olut riittää. Ja alkoholi ei muuten kuulu elämääni. Ei tarvitse todellakaan joka viikonloppu olla ottamassa. Eli en koe mitenkään välttämättömäksi alkaa kokonaan absolutistiksi.

6

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun kontrolli

      ei toimi alkoholin kanssa, niin ainoa vaihtoehto on olla ilman. asia ei muutu mihinkään vaikka se olisi "bilejuomista, kuten useimmat jne." nuo on vaan huonoja selityksiä huonosta juomisesta. sinä sen päätät, ei kukaan muu. jos baari = lärvit nii sitte on. asiasta pitää itse tehdä johtopäätös.

    • niin silloin on ongelma. Eikö kuulostakin hassulta sanoa:"Minulla on ongelma mutta se ei ole ongelma". Noin alkaa alkoholismi; minäkin join nuorena harvoin, mutta bileissä homma karkasi. Join pakonomaisesti, kuten sinäkin. Eräitä vuosikymmenien takaisia asioita häpeän vieläkin. Kun muut pitivät hauskaa, minä yrjösin ja/tai mokailin muuten. Alkoholi otti hiljalleen yhä tiukemman otteen elämästäni ja hallitsi lopulta koko olemistani ja elämääni. Nyt sen tiedän, mutta turhan kallista koulua tuli käydyksi.

    • kaffeemuki

      Poimintoja tekstistäsi: - "Alkoholi ei ole koskaan ollut minulle sen suurempi ongelma. -- Minulla menee aina ihan överiksi kun lähden juhlimaan eli baariin." - "ei ole kiva lähteä sille linjalle ettei ota ollenkaan. -- minulla menee jokin vaihde päälle ja juon sitten itseni aina ihan hirveään humalaan." - "en kuitenkaan melkeinpä koskaan ole joutunut toisten kannettavaksi." - "Olen minä yrittänyt vaikka mitä, mutta humalassa minä aina kierrän ovelasti kaikki esteet mitä olen laittanut tielleni. -- Kuinka hillitä itseään, ettei tunnissa mene se kuusi juomaa vaan enintään se yksi." - "ja haluan vielä huomauttaa: eli ainoastaan baarissa tämä ongelma, eipä ihmeemmin muualla. -- "en koe mitenkään välttämättömäksi alkaa kokonaan absolutistiksi." Vaikuttaisi siltä, että tiedostat juomisesi olevan ongelma, mutta haluaisit kuulla vakuutuksia siitä että ongelmaa ei ole? Saisit siunauksen "spontaanille bilekäyttäytymisellesi" joka on todellisuudessa sitä, että menetät juomisesi kontrollin ja hankit vaikeuksia? Jonkun pitäisi keksiä keino, miten et kaataisi liikaa juomaa kurkkuusi kun itselläsi keinoja ei ole, mutta juomisen lopettaminen ei oikein tule kysymykseen. - "Enpä tiedä miksi edes kirjoitin tänne...". Jos olisit kohtuukäyttäjä, sinulla tuskin olisi tarvetta kertoa juomisestasi muille? Tästä tuli nyt aika suoraa tekstiä, mutta ei ole tarkoitus loukata. Tarinasi vain näyttää näin alkoholistin silmin niin pelottavan tutulta.

      • Spriten_voimalla

        ja paljon on aloittajan kertomassa omakohtaisestikin elettyä, mutta se täytyy aloittajan eduksi sanoa, että hän on sentään havahtunut kirjoittamaan tänne eli jonkinlainen herätys siitä, että oma juominen ei ole nyt ihan järjestyksessä, on tullut. Minulla se ei valjennut vielä kovinkaan nuorena, vaikka krapuloita tuli kestettyä melkoinen määrä juuri siksi, että joka bileissä piti ottaa maksimimäärä. Eihän se puoliso siitä pitänyt, mutta ei siihen puuttunutkaan, joten pikkuhiljaa ajauduin jokapäiväiseen tissutteluun. Taisi tuossa jo jossakin kirjoituksessa tulla esiin se, että alkoholismia hoidetaan sillä, että ollaan ilman alkoholia. Muuta lääkettä ei ole - eikä oikeastaan tarvitsekaan olla. Selvinpäin elämä on parempaa :)


    • arjvvvvvvvver

      Helppo kikka on juoda lasi vettä jokaisen alkoholi annoksen (=lasillisen) jälkeen ja muistaa syödä myös juomisen aikana. Hillitsee kummasti!

    • talvi tulloo

      Mahdatko enää käydä täällä vinkkejä hakemassa vai oletko raitistunut? Kohtuujuojaksi sinunkaltaisesi alkoholinkäyttäjän on vaikea ruveta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      114
      3666
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1641
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1508
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1376
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      293
      1363
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      24
      1232
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      73
      902
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      12
      876
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      113
      842
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      809
    Aihe