Nettivero

Digidai

Yle-veron joutuu maksamaan jokainen, jolla on pääsy ylen palveluiden piiriin. Eli 99 prosenttia kansasta. Joka torpassa on internet-yhteys eli siis pääsy Ylen nettisivustolle, ja tästä mahdollisuudesta on maksettava vero.

3

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Joka torpassa on internet-yhteys" -Mitä? Onpa taas väitteitä. Mika Lintiläkö siellä taas paskaa suoltaa? Monessa talossa ei ole lainkaan toimivaa puhelinyhteyttä. Ja luullaanko, että vain lankapuhelinta joskus käyttäneet vanhukset muka osaavat käyttää kaikenmaailman monimutkaisia nykyajan systeemejä muutenkaan?

    • Onko se sitten muka NIIN VITUN VAIKEAA laittaa ne ylen nettisivut maksullisen kirjautumisen taakse????? Tällaisia sivuja on vaikka kuinka. Jos katsot niin maksat. Luottokortilla tai verkkopankissa. Miksei tämä muka toimisi ylenkin nettisivujen kanssa? No, vastaushan on: Ei toimi, koska YLEÄ EI TARVITA MIHINKÄÄN. Ylen nettisivuille ei mene kukaan, jos se maksaa. Siksi on vain pakkorahastettava kaikilta.

    • dsasdadsasdad

      Niin, Yle ja Sasi perustelevat, että ei voi olla enää televisioon sidottua maksua, kun voi katella tietokoneellakin netin kautta. Ei ylellä ole mitään pakkoa pistää nettijakeluun yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      23
      2671
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      109
      2606
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1394
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      127
      1317
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1291
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      307
      1278
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      44
      1077
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      13
      1021
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      989
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      65
      954
    Aihe