Onko kokemusta

Zwack Unicum

Sainpa 50V-lahjukseksi ko.juomaa Onkos kokemusta kysyisestä eliksiiristä - maku nimittäin melkoisen "erikoinen" Oisko vihjeitä mitä kantsis "sekaan sekoitella" pehmeydeksi ravistella ???

9

3462

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä troppi

      ruoan sulatusta edistävä "vatsalääke", jota en yrittäisi sekoitella yhtään mihinkään. Nautitaan sellaisenaan pienestä pikarista. Juoma säilyy hyvin kaapissa ja on riittoisaa. Lainaus netistä: "Unicum on yli 40 yrtistä valmistettu likööri, joka kypsytetään tammitynnyreissä. Unicumia pidetään Unkarin kansallisjuomana, jota tarjoillaan Unkarissa usein aterioiden jälkeen, digestiivinä."

      • Zwack Unicum

        Huomenta vain ´ Nettiin turvauduin minäkin (kun olin ensin maistanut) Ja sain tämän tiedon, minkä sinäkin kirjasit : Unkasrin kansallisjuomasta siis kysymys. Ja lääkinnällistä ... Riittoisaa, sitä sen on : ) : ) “Takapotku” on sen verran vahva , että “sormustellinen “ on sopiva määrä Itseasiassa olin “utelias” kuulemaan minkämoisen “makuelämyksen” muut ovat saaneet. - Missään nimessä en lahjaani hylkää, ei, ei Vaikkakin rehelliseksi jos heittäydyn ; tuskin ostan uutta pulloa tilalle :D :D Vatsaystävällistä kevättä sinulle Vastauksestasi kiittäen :)


    • ----------.-.-----------

      Ihan hyvää ja terveellistä tärpättiä. Karos kun sitä ei oo tarkoitettukaan perseifen vetämiseen. Kysymys oli samaa luokkaa, jos menee pirun kalliiseen kurmeeraflaan ja tilaa hanhenmaksaa ja tiristettyä buffalon filettä ja ens töikseen utelee tarjoilijalta ketsuppia. =DW=

      • Zwack Unicum

        Hips Heijaa Taitaa olla paras tae ”pers….” , että ottaa vähän sitä, vähän tätä ja sinistä sitten vanhalla vähän enempi :D :D - Sinällänsä hauska viittaus tuo ketsuppi ; se kun ei kuulu minun ”ruokamenuuni” laisinkaan Pointtisi kyllä ymmärsin -ja tunnistan siinä jopa lievää samankaltaisuutta omien ajatusteni kanssa. Tuossa ed.vastauksessa tuli esille tuo tammitynnyri Ehkäpä siinä osasyy ; en oikein pidä ”tammisista” viskeistäkään - Vaikkakin viskit on ”top-tenissäni” Kiitos kuitenkin vastauksestasi ja hyvää sekä tervellistä kevättä :)))


    • Anonyymi

      Join sitä Budapestissä ja tykästyin. Liköörilasi ja viereen lasi vettä .

    • Anonyymi

      Smagalle hyväksi, kuten jäger ja vastaavat.
      Jos itsellä salkku sekaisin nappaan tätä. Luotto kamaa.

      • Anonyymi

        Samaé täällä!


    • Anonyymi

      Jägermaister on myös vatsarelaksantti. Juomanlaskija ravintolassa tarjosi sitä pahaan närästykseen.

    • Anonyymi

      Ihan kauhea paskaa mutta menee kun on kunnon pohjia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6263
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1734
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1528
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1280
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      952
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      30
      870
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      856
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      809
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      230
      771
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      759
    Aihe