Nykyisin näkyy rahan vaihto olevan hyvää bisnestä Tallinnassa. Ja suomalaiset ei välitä hinnasta mitään - kun joka kioskilla vaihtajia on jonoksi asti. Heti satamassa oli rinnakkain pari vaihtajaa. Toiselta sai 50 eurolla 750 kroonia ja toinen olisi ottanut palkkiota muutamia kymmeniä kruunia päältä pois. Prisman Swedpankki antoi 50 eurolla 778,50 Kr. Virukadun alkupään Hesburgerin vieressä oleva vaihtopiste tarjosi vain 650 kr, vaikka kadulla oli iso kyltti, että kurssi on sama kuin pankissa ja palkkiota ei mene. Mutta se koski vain useiden satojen eurojen vaihtoa! Kyllä tyhmää suomalaista rahastetaan. Liekö vieläkin huonompia kursseja?
rahan vaihto
on bisnestä.
3589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kun maksatte europaikoissa. Maan valutta on Krooni ja jopa laivoissa saa tuon yli kurssiin jotain taskunpohjalle. Pankeissa todella eroa esim Krediidipank ja Öirpank ihan siedettäviä. Labriola Viru/Gonsuori kadun Kunstiakateemian kellarissa ihan kohtuu. Aina kannataa kysysä kurssi jos ei seinässä sitä osoiteta. Eurex Virukeskukssn maksaa pankin kurssilla vasta 200 euron jälkeen.
Eckerö Linellä kurssi on 15.6. Rocca al Maren Tavidista (?) saa eurolla 15.8 kruunua parhaimmillaan. Pari kk sitten kävin ja tuo Roccan kurssi on paras näkemäni. Huonoimman kurssin saa A-terminaalin Monexista
vaihdan aina sikupillin vaihtopisteessä.aina ollut kilpailu kykyinen kurssi ---3 vuotta