Monta näppäintä = piip?

Pelaan yhtä vanhaa peliä kaverin kanssa. Siinä täytyy jaetulla ruudulla painaa aika montaa näppäintä kerralla. Se aiheuttaa ikävän PIIP äänen eikä mitään tapahdu. Miten voin korjata asian? Kyseessä on muuten peli nimeltä gladiator tai jotain sinnepäin. Varmaankin DOS-peli. Käyttiksenä on XP ja toisessa koneessa vista, jota en ole vielä kokeillut.
5293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Peli oli opengladiator, jokin open versio pelistä. En sitten tiedä, miten se eroaa alkuperäisestä gladiator pelistä, jos sitä pelaisi dos boxilla.

Äänestä

Nykyisissä näppäimistöissä useampi näppäin käyttää samaa johdinta jolloin useamman näppäimen painalluksessa osa näppäimistä ei lähetä signaalia. Vaihda näppäimistöä tai kokeile jos pelissä on mahdollisuus muokata näppäinjärjestystä niin, että valitset käytetyiksi näppäimiksi kauempana toisistaan sijaitsevia näppäimiä.

Äänestä
  • Voi kankku... Näppäimiä ei taida pelissä voida vaihtaa. Onko olemassa näppäimistöä, jossa voisi painaa vaikka kaikki napit pohjaan?

    Äänestä

  • ??????????????? kirjoitti:

    Voi kankku... Näppäimiä ei taida pelissä voida vaihtaa. Onko olemassa näppäimistöä, jossa voisi painaa vaikka kaikki napit pohjaan?

    Mee kirpparille ja osta vanha näppis. Vanhoissa näpykät toimii ominaan, voi paina vaikka kaikki kerralla pohjaan. Mikähän lie ollut nimeltään, mutta jonkin merkkistä ikivanhaa näppäimistöä oikein himoitaan pelipiireissä. Sitten on näitä erikseen pelaamiseen suunniteltuja näpyköitä. Niitä pitäisi kai testailla kuitenkin, ennen kuin ostaa. Tässä ilmeisesti hyvä: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=13032

    Äänestä

ovat heppoista tavaraa eivätkä tue useamman näppäimen yhtäaikaista painamista. Hommaa jostain WANHA näppis ja kokeile sillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??????????? kirjoitti:

Pelaan yhtä vanhaa peliä kaverin kanssa. Siinä täytyy jaetulla ruudulla painaa aika montaa näppäintä kerralla. Se aiheuttaa ikävän PIIP äänen eikä mitään tapahdu. Miten voin korjata asian? Kyseessä on muuten peli nimeltä gladiator tai jotain sinnepäin. Varmaankin DOS-peli. Käyttiksenä on XP ja toisessa koneessa vista, jota en ole vielä kokeillut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu