aivoleikkaus jo toisen kerran

onko tavallista että laitetaan rautatikit haavaan?

6

858

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on....

      tavallista että laitetaan teräniitit

      • siis.....------------------...

        teräsniitit


    • Mäpäs sitten kerron tuolla sairaalassa.. että kaikille muillekkin voidaan suositella ao. tikkejä.. ei tarvi enää lankoja ja ompeleita kun laitetaan rautatikit.. jokaiselle ihmiselle.. siinähän säästää.. kun rautatikit voi desinfioida ja siirtää ihmiseltä toiselle..

      • onnistua

        Kyllä ne niitit murjoontuu laitettaessa ja poistettaessa niin paljon ettei niitä voi käyttää uudelleen. En tiedä perusteita milloin laitetaan niitit. Ilmeisesti silloin kun tarvitaan lujempaa haavan sulkemista, eikä isommista arvista ole haittaa.


      • laitettiin
        onnistua kirjoitti:

        Kyllä ne niitit murjoontuu laitettaessa ja poistettaessa niin paljon ettei niitä voi käyttää uudelleen. En tiedä perusteita milloin laitetaan niitit. Ilmeisesti silloin kun tarvitaan lujempaa haavan sulkemista, eikä isommista arvista ole haittaa.

        struumaleikkauksessa ja ihan on siisti jälki. Oli muuten kivuttomampi pois otto, kuin tavallisilla tikeillä.


      • *tyttönen*
        laitettiin kirjoitti:

        struumaleikkauksessa ja ihan on siisti jälki. Oli muuten kivuttomampi pois otto, kuin tavallisilla tikeillä.

        Niitti eli hakanen on todella arvokas, olisko kappale hinta ollut likelle 1.5€ eli ei todellakaan ole halvempi kuin perustikki. JA niitä ei todellakaan käytetä uudestaan, ne menevät rikki kun niitä poistetaan. Poistaminen oli minulla kivuliasta Niitä käytetään jos haava on sellainen mikä aukeaa helposti, ja arven kokoon ne eivät vaikuta. Itsellä on ollut sekä lankaompeleita ja hakasia useasti eri leikkaushaavoissa ja arpi on kaikissa samanlainen. Oma iho vaikuttaa siihen minkälainen arpi tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      64
      1341
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      73
      1286
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      990
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      936
    5. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      919
    6. 49
      828
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      793
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      83
      761
    9. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      746
    10. 77
      745
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      53
      718
    12. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      691
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      141
      665
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      30
      636
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      615
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      62
      587
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      541
    18. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      23
      528
    19. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    20. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      55
      510
    Aihe