viljelijälle.
Pitäisi tunnustaa tosiasia että arktisella vyöhykkeellä maanviljelys on kallis harrastus.
Pitäisi ostaa kehitysmaissa tuotettua halpaa ruokaa, se on parasta kehitysapua.
Maataloustuet suoraa
toimeentulotukea
12428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
niin laitetaan KONSULTIT TUTKIMAAN minkälaista HARRASTUS MAANVILJELYÄ kannattaa todellisesti tehdä.NÄINHÄN TEKEE TEOLISUUS,KUNNAT,VALTIO
konsultointia on tehty kautta maailman sivun ja tehdään jatkuvasti ja päättäjämme toimivat sen mukaan, eikä kukaan kyseinalaista tutkimuksia, ei edes demarit.
tietenkin reilun kaupan tuotteita etkä Tanskan kinkkua?
Ensinnäkin maatalous on elinkeinotoimintaa, jonka tarkoitus on ollut jo vuosisadat tuottaa ruokaa. Ei suinkaan harrastus. Harrastukset eivät yleensä tuota mitään. Ne kuluttavat. Oma käsitykseni on, että kehitysmaihin viedään elintarvikkeita kehittyneistä maista, kun kehitysmaissa on useimmiten pula ruuasta. Mitä taas tulee maataloustukiin, niin maataloustuet on maataloustukia, ei suinkaan toimeentulotukia. Toimeentulotukia maksetaan sosiaalisin perustein. Kuten hyvin tiedät, maataloustukia ei makseta sosiaalisin perustein. Myös me miljoonaomistajat saamme maataloustukia, kuten tällä katkerien palstalla olemme lukeneet.
niin varat ainakin kerätään veroina maksuina SE AINAKIN ON TOTTA
ei ole yhtä hyvin asiat kuin Suomessa. Esim. Norjassa ja Saksassa ei ole ollenkaan kouluruokailua.
maatalous tukijaisiin sehän kustannetaan samallatavalla veroekuilla,kun teidän HARRASTELU VILJEJYS
hyvä, että maataloutta tuetaan. Miten me muuten saisimme edullisia peruselintarvikkeita, jos suomalaiset maanviljelijät eivät tuottaisi niitä meille. Laadukkaita maitotuotteita, vihanneksia, lihaa jne. Kiitos tuottajat!
takaisin, jopa moninkertaisena. Eihän niitä muuten maksettaisikaan.
laatukkuudesa ainakin SALMONELLA REHULLA TUOETUTTUA.KOSKA NIITÄ MAATALOUTEEN MAKSAMIANI VEROEKUJA RUPEAA TULEMAAN TAKASIN.VIISKYMMENTÄ VUOTTA MAKSELU TULEEKO KORKOJEN KANSSA.
tullut suomalaisista kananmunista salmonellatartuntoja ihmisiin. On edelleenkin voinut juoda raakoja kananmunia.
Joopa joo sanoivat jätkät kaljapäissään eikä ne paljon muuta puhuneetkaan. Siinä sinulle vastaus.