Kokemuksia kyseisellä konetyypillä lentämisestä.
Olemme perheen kanssa kesäkuussa lentämässä Bangkokkiin damista. Kerran olen suomesta lentänyt damiin KLM:n 737:lla eikä ollut mitään valittamista.
Miten on muuten pitkillä lennoilla matkalaukku sääntö, kaveri puhui 2x20kg / matkustaja, mutta mahtaako olla niin paljoa.
KLM 747 ?
pasi75hki
112085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ei tarvi olla edes kelmin jumbojetti vaan mikä tahansa kyseinen konetyyppi niin samaa on sanottavana: to-del-la ahdasta on tavallisen turistiluokan puolella. Uskomaton sillipurkki. Noista matkatavararajoituksista kannattaa lukea suoraan kyseisen lentoyhtiön sivuilta, sillä jonnekin päin maailmaa saa ottaa max 2x23 kg matkatavaroita, mutta jonnekin vain 1x20 kg, turistiluokasta kun puhutaan.
Ei luulisi ainakaan, että ahtaammaksi voisi tuosta enää mennä. Seatguru tuumaa, että 757:ssa penkkiväli 28-29" kun taas 747 kelmillä 31". Toisaalta kun mennään lasten kanssa niin meillä on paikat seinää vasten johon vauva kori tulee kiinni. Siinä luulisi vähän paremmin mahtuvan olemaan.
Onhan se sillipurkki, mutta kyllä sinne mahtuu. Ainoa rasite on edessä olevan joskus sangen tylsä tyyli kääntää istuinnoja taka-asentoon. Yleensä on selvitty sillä, että ystävällisesti pyytää nostamaan sen ylös. Ja ainakin ruokailujen aikanahan se on pakollista. Itse olen pyytänyt kabiinihenkilöstön apua, ellei edessä oleva ole halukas istumaan penkki suorassa. Pääsääntöisesti on toiminut, ainoastaan yhdellä Finskin lomalennolla emo suorastaan kannusti edessä olevaa siihen "lupaan" tehdä hallaa takana istuvalle. Mielestäni ne invapaikat selkävammaisille pitää hakea jostain muualta, kuin keskeltä matkustamoa. Etupenkeissä on tilaa, samoin exitien kohdalla. Siinä vaan on tärkeää, että te vanhemmat pystytte pitämään vauvan rauhallisena. Ainakin Finskillä on tapana nykyään sijoittaa pariskuntia siihen lapsiperheiden jatkeeksi ja jos tuntikausia kuuntelee täyttä huutoa, aikana, jonka oli ajatellut nukkuvansa, ei ole kauhean kivaa.
Oltiin juuri Eilatissa ja omien lapsien kanssa ollut mitään ongelmia. Samat lapsen perustarpeet ne on koneessakin ja ne huomioimalla homma toimii hyvin. Sitten on nämä uusavuttomat lapsiensa kanssa, jotka antavat pentujen kiipeillä selkänojilla, potkia edessäolevia ja kiljua koko matkan. Sellaisten kanssa menee hermot vaikka lapsia itselläkin on :)
KLM 747 -konetyyppi? Tarkoitat varmaan Boeing 747 konetyyppiä?
Ajattelin ihmisten ymmärtävän, että juuri sitä tarkoitan. KLM:n väreissä ja henkilökunnan pyörittämää sellaista.
Taitaa Kelmillä kaikki jäljellä olevat 747 olla ns. combeja eli puolirahtareita. Vika penkkirivi on jossain rivillä 45 ja sen jälkeen on seinä, jonka takana lentorahti kontteja. Näyttäis olevan juuri noita BKK reitillä, Boeing 747-400 Combi.
Itsekin lentelen samalla tyypillä AMS-HKG tulevassa vuodenvaihteessa. Ilmeisesti aika ahdas ja vanhanaikainen kattomonitoreineen, mutta halpaa oli, joten ostin liput. http://www.seatguru.com/airlines/KLM/KLM_Boeing_747-400_combi.php
Ahtaat penkit ja ei oo ees omii telkkareit niskatuissa!!! AirFrancel sentäs jokaiselle omat näytöt! Ja KlM:llä ei tarvi ees ruokailun ajaks nostaa penkkiä yläasentoon! Ja ruokailuvälineetkin ovat täyttä rautaa! Turvallista matkaa!
ovat nykyisin kovaa mutta kevyttä muovia klm:llä. Todettu eilen Tokiosta tullessa.
omia näyttöjä myöskään Finnairin museokoneissa eli MD-11:sta, eikä myöskään uudemmissa Boeingeissa.