siirtymistä EU:n myötä jo tuolloin viljelijät arvasivat että osa kansasta ei ymmärrä mistä on kysymys, viljelijät pamputettiin hiljaisiksi.
"Suurelle osalle suomalaisista kokouspäivistä jäi mieleen lähinnä vain maataloustuottajien mielenosoitus, joka karkasi järjestäjänä toimineen MTK:n käsistä. Viljelijöiden mielenilmaus, johon kuului EU-lippujen polttamista, maatalousministeriä esittävän nuken hirttäminen ja verisiä eläintenruhoja, oli suomalaiseksi protestiksi poikkeuksellisen voimakas. Tapahtumia on yritetty selittää jälkikäteen yksittäiseksi työtapaturmaksi tai humalaisten hulinoinniksi. Tapahtumien taustalla on kuitenkin syvällisempiä yhteiskunnallisia muutoksia, joiden johdosta suurin osa suomalaisista maataloustuottajista kokee asemansa uhatuksi ja tulevaisuutensa synkäksi. Ulkopuolisen uhan symboliksi on noussut Euroopan unioni ja Suomen jäsenyys siinä. Vastarintaidentiteetti on näkynyt mm. voimakkaana EU:n Natura 2000 -ohjelman vastustamisena."
Viljelijät vastusti rajusti tuki
talouteen
7268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
narussa, armonlaukaus puuttuu vielä
tuottajien kanta tuli ainakin selväksi mitä he ovat mieltä tukitaloudesta.
-
-
Kun tuon
https://publications.theseus.fi/bitstream/handle/10024/5744/Suomen maatalouspolitiikan keskeisimmat muutokset Euroopan unioniin liittymisen jalkeen.pdf?sequence=1
lukee eli tosiasiat tuosta ennen EU-aikaa niin oikeammin sanottuna "viljelijät vastustivat tukijärjestelmästä toiseen (huonompaan) tukijärjestelmään siirtymistä". Saattaa olla että kokonaisuudessaan maataloustuki oli jopa suurempi ennen EU-aikaa kuin nyt EU-aikana. Tuostakaan ei löydy täsmällisiä summia ja aika mahdotonta se olisikin kun käytössä olivat tavoitehinnat (noin 2x EU-hinnat, rajasuojan avulla), vientituki sekä erilaiset suorat tuet. Kokonaissumman selvittäminen huomattavan vaikeaa. Mutta vastustuksesta päätellen vanha tukijärjestelmä oli parempi kuin tämä EU-tukijärjestelmä?
-
-