Montenegrosta on aika vähän tietoa saatavissa netistä yms. Olemme lähdössä kesäkuussa Budvaan.
On selvää, että ranta on ranta ja baari on baari kaikkialla, mutta onko tuolla Montenegrossa jotakin erityistä, jota ei kannata jättää näkemättä. Miten on turistipaikkojen ulkopuolella väestön kielitaito?
Kaikista vinkeistä kiitämme jo etukäteen.
Tuntematon Montenegro
mitä erityistä?
81681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hei,
Hienoa kuulla että olette valinneet kohteeksenne Montenegron. Budva on lomakohde niin paikallisille kuin ulkomaalaisillekin, tarjolla on rantaelämää ja historaillinen vanhakaupunki. Maassa välimatkat ovat lyhyitä, joten suosittelenkin bussin ottamista Kotoriin (n. 2 € /hlö), Kotor on uus Dubrovnik, vanha muurien sisällä oleva kaupunki. Kannattaa viettää Kotorissa useampikin päivä, niin mielenkiintoisia nuo sokkeloiset kujat ja mahtavar ruokaravintolat ovat.
Kielitaito on suht rajoittunutta jopa hotelleissa tai muissa turistipaikoissa, nuoremmat osaavat englantia vanhempi väestö saksaa- saksankielen taidosta on todella reissussa hyötyä.
Budva on turvallinen kohde, jossa on tekemistä niin nuorille kuin vanhoillekin ja perheille. Pidän paikasta koska siellä ei ole liikaa ulkomaalaisia turisteja, vaan myös paikallista "aitoa" meininkiä.
Montenegrossa kannattaa kulkea bussilla joka on oiva väline kaikkeen matkailuun. Jos aikaa on käykää ihmeessä Dubrovnikissa sekä Albaniassa, rannikkoa pitkin on helppo matkustaa ja maisemat upeat!
Hauskaa matkaa
Kiitos infosta.
Kotorissa tulee varmasti käytyä. Bussilla pääsee varmasti myös koko lahden ympäri Herceg-Noviin asti, mahdollisesti myös Kotorista laivalla.
Saksaa osataan muuallakin entisen Jugoslavian alueella yleensä aika hyvin, aikanaan oli paljon sikäläisiä Gastabeitereina Saksassa.
Puolison kanssa olemme kahdesti lomailleet Budvassa, ja menemme varmasti vielä uudelleen.
Molemmilla kerroilla harrastimme kosken laskua Tarajoen kanjonissa. Upea kokemus. Ensimmäisellä kerralla oltiin Aurinkomatkojen järjestämällä retkellä, mutta toisella kerralla ostimme retken rannalla olevasta kojusta. Palvelu oli aivan yhtä hyvää, mutta hinta huomattavasti halvempi.
Maahan tuntustuttiin paikallisilla linja-autoilla.
Vanhanssa kaupungissa on aivan ihan ruokapaikka jossa saa todella hyviä broileri ruokia. Kysele jos haluat lisää tietoa.
Broileri kuuluu kyllä lempiruokiimme. Muistatko tuon paikan sijainnin?
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=Budva, Crna Gora, Montenegro&sll=37.0625,-95.677068&sspn=36.094886,61.083984&ie=UTF8&ll=42.278134,18.838136&spn=0.00206,0.005767&t=h&z=18&iwloc=A
Ruokapaikka on vanhassa kaupungissa. Aika lähellä "sisään" menoa sataman puolelta. Paikka nimi on Chickent Restaurant. Jos halut kuvia niin laila minulle maili-osoitteesi.
Irkku
Irkku,
Olisi mukava katsella kuviasi näin lähtöä odotellessa.
Laita osoitteeseen [email protected] poista xx.
Kiitos vaivannäöstä!
Lähetin kuvia. Toivottavasti tulivat perille
Kyllä tulivat perille, monet kiitokset.
Tosi hienoja otoksia!
Mutta et tainnut katsoa omaa sähköpostiasi?