-88 Golf termostaatti

Mistäköhän 1,3 ltr termostaatti löytyy? Voiko sen vaihtaa itse?

Lämpömittari nousee melkein puoliväliin mutta kovin hitaasti ja sisälle ei tuu kovin lämmintä ilmaa koskaan. Voisiko olla siis termostaatti auki vai onko auto vain kylmä talvella?
4489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

niin elikkä todennäköisesti autosi lämmityslaitteen kenno on tukkeentunut jos ei kerran tule ollenkaan kuumaa missään vaiheessa voit yrittää puhdistaa mutta ei yleensä auta eli uusi kennoon halpa mutta vaihto on vaikea!

Äänestä

termari on vesipumpussa, siinä kannen alla mistä lähtee paksu vesiletku. kahdella ruuvilla kansi kiinni. pakkasilla kulutus tippui yli litran satasella kun vaihdoin termarin lämmintä alkoi tuleen kunnolla. osta samalla uusi tiiviste kun vaihdat termarin.

Äänestä
  • 1.3 -litraisen termostaatti EI ole vesipumpussa, vaan moottorin vaihdelaatikonpuoleisessa päässä olevassa termostaattikotelossa, josta lähtee kaikenkaikkiaan 7 kpl letkuja.
    Termostaatti löytyy avaamalla 2 kpl ruuveja kansi kotelon etupuolelta (kannesta lähtee paksu letku jäähdyttimelle)

    Äänestä

  • Ste kirjoitti:

    1.3 -litraisen termostaatti EI ole vesipumpussa, vaan moottorin vaihdelaatikonpuoleisessa päässä olevassa termostaattikotelossa, josta lähtee kaikenkaikkiaan 7 kpl letkuja.
    Termostaatti löytyy avaamalla 2 kpl ruuveja kansi kotelon etupuolelta (kannesta lähtee paksu letku jäähdyttimelle)

    auta vaikka vaihdat tuon termostaatin, vaan pitää vaihtaa kokonaan uusi lämmityskenno ja vaihto on aika v****mäinen..kuitenkin hyvät ohjeet löytyy täältä http://ffp-motorsport.com/tuning/mk2kenno.php...ei muuta ku rattoisia hetkiä tuon parissa...itse vaihdoin kuukausi sitten ja hyvä tuli, mutta kova työ..=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


James kirjoitti:

Mistäköhän 1,3 ltr termostaatti löytyy? Voiko sen vaihtaa itse?

Lämpömittari nousee melkein puoliväliin mutta kovin hitaasti ja sisälle ei tuu kovin lämmintä ilmaa koskaan. Voisiko olla siis termostaatti auki vai onko auto vain kylmä talvella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu