Tuossa alempana kyselin Uulan öljykuullon käyttämisestä lamellihirren sisäkäsittelyyn - kysyisin tietoanne ja kokemuksianne aiheesta vähän yleisemmin: mitä löytyy vaihtoehdoiksi, jos haluaisi uutta hirttä sisäpuolelta hitusen vaalennetulla ja mahdollisesti UV-suojaa sisältävällä tuotteella käsitellä, mutta ei haluaisi siinä määrin kalvomaista pintakerrosta kuin lakalla ja maaleilla saadaan aikaan. Eli haluaisin säilyttää puun luonnollisen kosteuskäyttäytymisen mutta en haluaisi, että uusi kuusihirsi sitten ajan kanssa kellastuisi saatikka menisi oranssinsävyiseksi niin kuin joissakin kuvissa olen nähnyt (ja oli siis tosiaan kuusta, ei mäntyä).
Millainen tuote on sitten tämä Elixi Oilin Puubalsami, onko kenelläkään kokemusta siitä sävytettynä valkoisella?
Mitä muita öljypohjaisia kuultokäsittelyjä tiedätte ja/tai olette käyttäneet? Millaista jälkeä öljykäsittelyillä saa aikaan? Ja entä sitten se että haisevatko nämä tuotteet petroolilta, onko niissä käytetty jotain kuivumista nopeuttavaa, jos, niin mitä?
Hirren sisäkäsittely jollain
muulla kuin lakalla/maalilla?
2010061
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kellastumista ei saa vältettyä muutenkuin pigmentillä. Valkoinen läpikuultava pinnoitus muuttuu ruman keltaiseksi sieltä valkoisen altakin jos sitä valkoistapigmenttiä ei ole tarpeeksi. Vahoja ja öljyjä ei kannata käyttää kun niitä on vaikea pinnoittaa myöhemmin jollakin muulla. Herdinillä cloulla,liberonilla ja diccopetsillä nyt ainakin on petsejä jotka ei sulje puun pintaa.
saa nätin vaalean pinnan. Yleensä tarkoitettu lattian valkaisuun, mutta toimii puulle kuin puulle.
No tuota. Toisaalta, miksi niitä seiniä pitäisikään saada myöhemmin käsiteltyä jollakin muulla? Mutta se kiinnostaa, että saako niitä käsiteltyä myöhemmin lisää samalla tuotteella? Ja entä nämä petsit sitten, olen ymmärtänyt huonekalujen petsaamisesta että se on suht monimutkaista - onko tällä asialla mitään tekemistä sen kanssa vai miten homma toimii?
Yleensä se mikä on tänään hieno on huomenna vanhanaikaista. Muutosmahdollisuus kannattaa säilyttää. Voi toki käsitellä samalla tuotteella mutta värimuutokset voi olla hankalia. Petsaaminen ei ole vaikeaa mutta vaatii huolellisuutta ettei tule laikkuja. Hirsi ei ole mitenkän ertyisen vaikeaa koska on kerrosrakenne saumoineen. Tuota lipeää en ole koittanut. Sekin voi auttaa.
Nykyajan lipeää saa maalikaupoista, esim tikkurila tjs.. Sitä voi mielestäni blandata lisää vedellä ja näin ollen himmentää vaaleutta. Lattioiden valkaisu lipeällä on erittäin perinteinen vaalennuskeino ja lattioilta kun on kulunut pois, käsittely on tehty uudelleen. Eiköhän sen seinäänkin voi tehdä uudestaan. Valkoinen petsi (pigmentistä sekoitettu) esim HERDINS sopii kans hyvin. Kannattaa kokeilla suhteita koe kapulaan.
..ei mitään petsilakkaa missään nimessä, eikä mitään "puunsuojaa". Ei kalvoja vaan pelkkää värjäystä. Kloritepesullakin saa vanhoa tummumia pois.
Ette voi olla tosissanne, kun annatte ohjeeksi petsata hirsiseiniä. Vaikea hallita suurilla pinnoilla eli tulee helposti kirjava ja työmäärä on aivan mieletön. Pussista petsijauhetta ei suurta määrää valmista petsiä synny. Vaihtoehtona on käytännössä vain öljyt. Puhtaalla öljyllä käsitelty pinta voidaan vielä uudelleen käsitellä myöhemmin muilla menetelmillä. Öljyn pitää siis olla vahaton. Lipeä yms. valkaisukäsittelyt vaativat hyvän lopputuloksen saamiseksi myöskin öljykäsittelyn pintaan. Katso vaikkapa Pajutexin sivuilta hyviä ohjeita.
miten kloriittipesun jälkeen. Onko pinta vielä eläväistä. Minullekkin kerrottiin, että sinistymiä voisi pestä kloritilla. Mitä arvelet
ja rakennusaikaisia tahroja. Paljon neuvottu keino on tuo kloriitti, mutta henk.koht. en ollut niin tyytyväinen sen tehoon enkä tuntumaan jonka jätti hirren pintaan. Minulla on mutu-tuntuma, että toimii kuuselle paremmin kuin männylle.
Kyllähän monenlaista saa vastaukseksi kun lähtee tuollaista asiaa kyselemään ja mukava että saa monenlaista kommenttia. En minä kai sitä lipeäkäsittelyä olisi valmis tekemään kun itse on tarkoitus tehdä, en myöskään petsikäsittelyä. Ei mulla taida taidot riittää. Olen käynyt katsomassa pari vuotta vanhaa mäntyhirsitaloa sillä silmällä että miltä näyttää pari vuotta vanha valkolakkaus ja siellä kyllä näytti lehmän nuolemalta, oli valkoisia valumiakin siellä täällä. En tosiaan haluaisi mitään kalvon muodostavaa. Vähän olen harkinnut tuota Elixioilin Puubalsamia, se vaikutti ainakin lupaavalta ja sitä ilmeisesti voi sävyttää valkoisellakin. Toinen olisi sitten tuo Uula. Pitänee vilkaista tuo Pajutex kun ehdotit. Meinasin kuitenkin kysellä neuvoja ammattilaisiltakin enkä vaan täältä netistä... täällä tulee monenlaista kommenttia eikä aina itse osaa arvioida mikä olisi mitäkin.
Jos haluat säilyttää hirren kauniin vaaleana, niin kaikkein helpoin ja ehkä kestävin on käsitellä hirret rasvattomalla maidolla, pinta pysyy kauniin vaaleana ja todella helppohoitoisena, eikä sulje mitään jatkokäsittelyitä myöhemmin pois. Pintaan lisätään maitoa niin kauan kuin se imee, kuusella imemiskyky on heikko joten muutama 1-2 käsittelyä todennäköisesti riittää. Kannattaa tehdä vaikka kokeilu, tämä käsittely käy myös lattioille, jolloin maidon kaseiinin vuoksi niistä tulee kovat ja helppohoitoiset, pesu tapahtuu haalealla vedellä tai maidolla.Mitä useammin lattioita käsittelee/pesee maidolla sitä kestävämpi niistä tulee. Mitään haju tai home haittoja ei tule kunhan huolehditaan kuivumisen aikana hyvästä tuuletuksesta, niin että käsitelty pinta pääsee kuivumaan. Myös aiemmin kysymäsi Uulatuotteen Öljykuulto on hirsiseinille ihan hyvä vaihtoehto.
sitä riittää, voin laittaa 15 e litra! Aito luonnontuote, ei edes pastöroitua. Kuivuttuaan voi kaapia liiat rasvat puun päältä ja kyllästää vielä saunanlauteet.
Joo kyllähän tuo oli mullakin Kailan Talotohtorin lukeneena tiedossa että maidolla kovastikin on ennen maalattu mutta jotenkin ei vaan innosta alkaa seiniä maidolla valelemaan. Mieluummin jotain muuta kenties.
vedettiin saunasasulla yhteen kertaan. Tekee himmäen suokaavan pinnan, jonka voi pitää puhtaana
Mekin vedettiin saunasasulla seinät ja katto. Ja olen nähnyt talon jossa paneelit on käsitelty saunasasulla ja nyt talo 8vuotta vanha ja seinät vielä hyvän näköiset. Tottakai tummuu vähän mutta sehän on nyt tiedossa muutenkin...
Onko jokin erityinen syy, miksi yleisimmin käytetty Osmo Color ei kelpaisi? Itse käsiteltiin sillä koko mökin sisäseinät ja olen kyllä ollut tyytyväinen. Tasaista pintaa saa hyvin helposti, kunhan käyttää levitykseen sientä ja muistaa, että ainetta on tarkoitus laittaa todella ohut kerros.
Jos hirsissä on taas rakennusaikaisia tahroja niin Akro Melecon taikasieni on niihin mitä erinomaisin väline, ei tarvi mitään myrkkyjä. Tämä ei tietenkään toimi jos hirsipinta on kovin karkea, mutta normaalille höylähirrelle toimii mitä parhaiten. Esim. lyijykynän viivat lähtee todella helposti, eikä tule hiekkapaperiin tyyliin hiontajälkeä.
Ei ole. Osmo käy ihan hyvin. Tosin valkoiseksi vedettäessä kannattaa muistaa että vaha(kaan) ei estä puun ikävää tummumista. Ja vahan liukkaan luonteen vuoksi sitä voi olla myöhemmin vaikea enää muilla aineilla tummentaa.
Tummilla sävyillä vastaavia ongelmia ei ole.
Uulatuotteen öljykuultokin on ihan käypä vaihtoehto, tosin siveltimen laatuun on syytä kiinnittää huomiota, että saa kauniin pinnan, kuten muillakin kuultoväreillä.
Jos haluaa valkoisen sävyn, mutta kuitenkin vähemmän väriä kuin heidän värikartassaan, niin sävytys voidaan tehdä esim. 1/4 siitä määrästä, tuleen aivan hivenen valkoista väriä, kuitenkin riittävästi uv-suojaa.
Tämä käsittely ei sulje mitään myöhempiä käsittelyjä pois.
Kolme vuotta sitten rakennetun hirsitalon seinät ja katot sisältä käsiteltiin kauttaaltaan Osmo colorin valkealla peittävällä. Tuli kaunis läpikuultava, samettimainen pinta. Luonnonmukainen ja hengittävä. Vielä ei ainakan ole tummunut. Käsittely on melko työlästä, koska kerroksen pitää olla todella ohut kauniin tukoksen aikaansaamiseksi, mutta vaiva kannattaa.
No pistin sitten Uulan öljykuultoa, osaan huoneista laitoin valkoisella sävytettynä, mutta sävytettiin vain puolella siitä määrästä valkoista, mitä Uulalla tuon valkoisen lasuurin kaavaan menee normaalisti - tuli erittäin hyvän näköinen, mutta päädyimme kuitenkin käsittelemään osan huoneista värittömällä öljykuullolla, joka sekin oli erittäin kivaa levittää (helpompi kuin sävytetty) ja lopputulos on erittäin kiva, kun tuotetta ei oikeastaan huomaa värittömänä lainkaan. Valkoisella sävytetystä ei puun luonnollinen loimuavuus näy, mutta puunsyyt ja oksat näkyvät kivasti. Väritön taas säilytti puun sen itsensä näköisenä pinnan elävyyttä myöten.
Tuote oli tosiaan helppoa levittää, ei haissut muuten kuin seuraavana päivänä lyhyen aikaa ruokaöljyltä - sekin vähenee kun lirauttaa tuotteen sekaan vähän Uulan yleisohennetta, tuolloin ei tullut mitään jälkiaromeja. Puheet petroolinhajusta ovat siis täyttä puppua.
Kyllä voin vilpittömästi ainakin tässä vaiheessa kehua tuotetta, helppo käyttää ja jälki on hyvän näköistä. On myös erittäin riittoisaa.