Sijaisvanhemman oikeudet

Haluan tietää,

onko sijaisvanhemmalla oikeus alkaa rajoitta sijoitetun lapsen sukulaisten liikkumista. meitä on rajoitettu liikkumasta yleisellä tiellä, menemästä lapsen päiväkotiin lasta hakemaan, menemään lapsen kouluun, menemään katsomaan lapsen harrastusta. Sijaisvanhempi lisäksi kiristää lasta, että harrastus loppuu, jos sinne mummut ja muut tulevat katsomaan. Sossuilta on turha pyytää apua - ovat tukemassa tuon "pyhimyksen" toimia.

9

2605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sopua

      Lapsi on sijoitettuna perheessä joka ei pysty saamaan omia lapsia. Oletimme että yhteyttä pidetään molemminpuolin. Mutta perheestä ei oteta yhteyttä avoimesti. Vaikuttaa kuin pitäisivät itsestään selvänä että lapsemme jää lopullisesti heille. Lapsi on vasta 4 v.Tilannehan voi muuttua ja on jo muuttumassa parempaan. Tapaamiset ovat liian harvoin. Tuntuukin siltä kuin lapsi yritettäisiin tarkoituksella vieroittaa omista juuristaan . Onneksi on mummot jne.jotka tukevat. Saavat myös pitää lasta yökylässä. Kysynkin miten vaikeaa on saada puretuksi sijoitus??? Olen lukenut kauhujuttuja..... Televisiossa oli myös n.vuosi sitten ohjelma ko.asiasta.Vaikealta vaikutti.Luin että ensin ennen sijoitusta etsitään mahdollisuutta antaa lapsen saada kasvaa suvun piirissä. Meidän kohdalla ei tätä mahdollisuutta edes annettu. Kyvykkäitä kasvattajia olisi kyllä ollut . ??????

      • samassa paikassa,

        missä minunkin läheiseni. Missä osassa Suomea?


      • oikeudet kuin
        samassa paikassa, kirjoitti:

        missä minunkin läheiseni. Missä osassa Suomea?

        omilla lapsillaankin, meillä sijaishoidossa, en tiedä perhekotien sääntöjä, mutta...liekö siellä omat säännöt! Tottakait sijaislapsen mummut ja papat saa tulla juhliin, ellei sossujen kautta ole muuta estävää tietoa tullut, samoin äidit ja isät, sossut määrää sen, mikä on ollut lapsuus näillä lapsilla ja kuka on mitenkin kohdellut näitä lapsia! Uskoisin, että koko Suomessa pitäisi olla samat säännöt!


      • sossu...

        Eräs sossu sanoi, että LAIN MUKAAN pitää kartoittaa huostaanotettaessa lapsen sukulaiset, josko heistä on huoltajiksi. Näin ei meilläkään käynyt, kun sukulaislapsi huostaanotettiin. Suvussamme kaksi muuta perhettä on täysin kyvykkäitä kaikin puolin huoltamaan lasta ja nyt kun asiasta on nostettu haloo sossua kohtaan, sossu tietää tehneensä virkavirheen kun ei kartoittanut lapsen sukulaisia.


      • shittiäkö

        Hei.
        Onko sijaisvanhemmalla oikeus lukea 16-vuotiaan poikani txt-viestit? Sijaisäidin sanojen mukaan sossu-tädit ovat antaneet luvan??? Lähettämäniäni viestejä poikani ei ole mitenkään kommentoinut epäasiallisiksi. Tietty, jos teksti tulkitaan väärin ja ainoastaan negatiivisesti. Tämäkin tieto tuli mulle vahingossa. Eipä katsottu aiheelliseksi ilmoittaa mulle, äitinä ja huoltajana miltään taholta.


      • unohtivatko
        shittiäkö kirjoitti:

        Hei.
        Onko sijaisvanhemmalla oikeus lukea 16-vuotiaan poikani txt-viestit? Sijaisäidin sanojen mukaan sossu-tädit ovat antaneet luvan??? Lähettämäniäni viestejä poikani ei ole mitenkään kommentoinut epäasiallisiksi. Tietty, jos teksti tulkitaan väärin ja ainoastaan negatiivisesti. Tämäkin tieto tuli mulle vahingossa. Eipä katsottu aiheelliseksi ilmoittaa mulle, äitinä ja huoltajana miltään taholta.

        sossu- vieraannuttaja tädit lausumaa antaessaan; etteivät ole lapsia koskevassa asiassa sopimusosapuoli- ainoastaan lapsen vanhemmat/
        huoltajat ovat- ei muut ns. tarkoitushakuiset vieraannuttaja tahot-


      • Anonyymi
        sossu... kirjoitti:

        Eräs sossu sanoi, että LAIN MUKAAN pitää kartoittaa huostaanotettaessa lapsen sukulaiset, josko heistä on huoltajiksi. Näin ei meilläkään käynyt, kun sukulaislapsi huostaanotettiin. Suvussamme kaksi muuta perhettä on täysin kyvykkäitä kaikin puolin huoltamaan lasta ja nyt kun asiasta on nostettu haloo sossua kohtaan, sossu tietää tehneensä virkavirheen kun ei kartoittanut lapsen sukulaisia.

        Tai sitten on kartoitettu, mutta eivät ole halunneet teitä riesakseen. Valitettavasti biovanhemmilla tuntuu olevan oikeus häiriköidä sijaiskoteja mielensä mukaan.


    • pojan äiti

      Olen tekemässä sivustoa rikotut perheet,koska olemme kokeneet itse sijareiden ja virnamomsisten polkemisen perhettämme kohtaan. Poika riistettiin perheestämme lääkärieden lausuntojen pohjalta,joka on virhearviointi,todellinen syy kehitysviiveeseen löytyi sijaisperheessä ollessa uuden lääkärin tutkimusten kautta. poika huostattiin virikedeprivaation takia,mutta totuus on , että poika todettiin kehitysvammaiseksi, eikä sekään kuulemma riitä syyksi palauttamaan lasta biologisille vanhemmille. Olemme tässä 2 vuoden aikana tunteneet syvästi miten biovanhempia poljetaan alas,eikä välitetä heidän kiintymyksestä lapseensa. Voisimme 100% hoitaa itse lapsemme,esikinen asuu kanssamme,mutta viranomaiste ovta sijaispehrrn kanssa yhdessä tuumin päätyneet siihen ettemme ole kelvollisia vanhempia lapsellemme joka onkin kehitysvammainen. Joo-pa joo,ei ole annettu edes minkäänlaisia mahdollisuuksia, on vain erillisiä syitä kirjoitettu asiakirjoihin,jotta perheemme näyttäisi todella kelvottomalta ja vaikka sosiaalijohtaja ei ole tavannut henkilökohtaisiesti sijareita kuin keran, häön oli tehnyt arvion että he ovat parempoia hoitamaan lapsemme.. Suomessa alkaa mennä jo bisnespuolelle tämäkin helahoito. Odotan vain kun asia tulee julkisuuteen mediassa. Pahinta on että biovanhemmille ei anneta mahdollisuutta näyttää pärjääväsnä ja vieraat ihmiset tekevät lausuntoja lukemalla aikaisempia papereita, asiasta sen enempää selvitystä tai paneutumista.Meidän oma taistelu loppuu vasta kun saamme poikamme kotiin,joka elämän taival ei ole ollut helppoa keskosuudesta johtuvien ongelmien takia.Myös esikoinen on keskosena syntynyt, mutta tyttö lapswet pärjäävät paremmin kuin pojat,se on todettu lääketieteessäkin.Tiesin odotusaikana ettei kaikki ole kunnossa, asiaa ei otettu vakavasti syntymän jälkeen,eikä poikaa tutkittu tarpeeksi ja tästä saa kärsiä koko perhe ja varsinkin sisar joka ikävöi veljensä todella kovasti.Kuin me vanhemmat ja ystävätkin.

      • Anonyymi

        Kun luet tämän oman tekstisi uudelleen, saatat tulla siihen lopputulemaan, että voi myös joskus olla lapsen etu, että hän saa kasvaa perheessä, jossa vanhemmat osaavat edes kirjoittaa. Silti kyllä säälin perhettänne ja isompaa sisarusta, joka kaipaa pikkuveljeään.

        Tuo sinun tekstisi viittaa vahvasti siihen, että näyttöä biovanhempien pärjäämisestä ei ole odotettavissa. Millaista on ravitsemus, liikunta, uni ollut kun olet odottanut lapsiasi, kun molemmat ovat syntyneet keskosina? Omasta terveydestä on kyettävä huolehtimaan hyvin raskausaikana, jotta komplikaatioilta vältyttäisiin. Oletko tupakoinut, käyttänyt alkoholia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2431
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      347
      2047
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1902
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1723
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1508
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1042
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1029
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      890
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      875
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      828
    Aihe