Jos 130 neliöiseen taloon laitattaa kunnon ilmanvaihtokoneen, niin mitä se suunnilleen tulee maksamaan? Riittääkö 10 000? Yhdessä kerroksessa on ja 4h k. Nyt on painovoimainen, joka ei toimi minkään vertaa..ikkunat auki joka päivä että raitista ilmaa saa tarpeeksi.
mitä maksaa?
minkki-77
3663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
IANAL. Aika suuri osa hinnasta tulee putkien vetämisestä riippuen siitä, minkä verran pitää vetää ja miten hankalaa vetäminen muuten on. Jokaiseen huoneeseen käytännössä siis tulo ja poistot ainakin keittiöön, kylppäriin, vaatehuoneisiin, vessaan... Toinen mikä maksaa, on sitten tuon suunnittelu. Tuttu ammattilainen voi tuon tehdä parilla satasella, joku firma pistää nollan perään. Ehkä. Mitenkäs tuon laitteen sijoittaminen? Ei sekään ihan triviaalia taida olla, kun pitäisi huomioida vetojen helpppous, äänisaasteen määrä ja kondenssivesien vieminen viemäriin, tms... Jos arvaamaan pitäisi lähteä, 15-20 voisi olla suuruusluokka koko operaatiolle.
Suunnittelin ja tein kaiken työ itse. Ilmanvaihtokone ja venttiilit huuto.netistä, putket halvimmasta paikasta. Reilu pari tonnia, sen halvemmalla ei taida saada.
Vallox blue sky on helppo asentaa vanhaan taloon.