tunnistaako

Haltuuni on suvussa kulkeutunut 16 cal. rinnakkaispiippuinen haulikko. Piipun päällä lukee: SOC. ESPANOLA DE ARMAS Y MUNICIONES S.A-EIBAR Tukin alla liipasinkaaressa M* 101
Onko ehkä arvokaskin?
5800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Osoitteesta:http://proofhouse.com/cm/codes_markings.htm
löysin, että se lyhennetään S.E.A.M.
Mitään muuta en onnistunut netistä löytämään aiheesta. Odota, että Andy tai joku muu aseista kaiken oleellisen tietävä ehtii vastaamaan. Tulosta voisi tulla nopeammin, jos kysyisit tuota sieltä asiammallisemmalta sivustolta, jota lukevat lähes pelkästään metsästäjät. Tiätsä.

Itsekkin olen perinyt todella vanhan 16kaliiperisen. Ongelma sen käytössä on, että se on tehty mustalle eli savulliselle ruudille, eikä kestä savuttomalla ruudilla ladattuja pateja. Mustalla ruudilla ladattuja tehdaspateja ei ole tehty enää vuosiin.
Ei kannata odottaa sen olevan mitenkään erityisen kallis, mutta ei toki kannata romuraudankaan hinnalla myidä ennnen kuin on saanut joitain arvioita siitä. Ennen monet kyläsepätkin puuhaili haulikoita.

Äänestä
  • Valitan pettymystä. Ei aavistustakaan, minkä arvoinen tussari se on. Vanhoista aseista tunen käytännössä vain sota-aseita ja niissäkin pitkä matka siihen, että "tietäisin kaiken" tai edes paljon.

    Äänestä

  • Andy kirjoitti:

    Valitan pettymystä. Ei aavistustakaan, minkä arvoinen tussari se on. Vanhoista aseista tunen käytännössä vain sota-aseita ja niissäkin pitkä matka siihen, että "tietäisin kaiken" tai edes paljon.

    Kiitos kumminkin, jatkan selvittelyä.

    Äänestä

kyse on espanjalainen asetehdas joka valmisteli edullisia käyttöaseita ja vieläpä melko paljon,saattoipa olla vielä niin että useampi pieni valmistaja (vrt.Biltema)teki näitä aseita.
Laatu ei ollut mitenkään erikoinen,määrällisesti taidettiin valmistaa paljon.eli melko edullinen ostettaessa ja hinta ei yleensä tällaisilla aseilla ainakaan nouse.tällä nimellä löytyy ainakin pistooleja haulikoita ja luodikoita.

Äänestä

Jos myyt, tarjoa ensin täällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukaan haulikkoa kirjoitti:

Haltuuni on suvussa kulkeutunut 16 cal. rinnakkaispiippuinen haulikko. Piipun päällä lukee: SOC. ESPANOLA DE ARMAS Y MUNICIONES S.A-EIBAR Tukin alla liipasinkaaressa M* 101
Onko ehkä arvokaskin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu