en ole uskovainen
mutta kun äiti kuoli
niin kirkossa kävin
monena sunnuntaina
se rauhoitti
ihminen on manipuloitavissa
varmaan kuoleman
tullessa taas repsahtaa
anomaan armoa
uskonto rauhoittaa
2
229
Vastaukset
- Äiti
Ei siihen mitään manipulaatiota tarvita. On hyvä, että sait rauhaa sielullesi kirkossa.
Uskohan on maailman yksinkertaisin asia. Täällä me Jumalan luomat, Jumalan luomakunnassa, hengitämme sitä ilmaa mitä Hän on meille antanut.
Eletään ja ollaan Hänen lapsiaan.Eikä tarvitse anoa armoa, Hän on meidät armahtanut jo. - filosofi
Uskonto rahoittaa, ei rauhoita.
Uskonnolla on tekijänsä, joka tarvitsee rahoittajansa, rahoittajana toimii ko. uskontoa kannattavat jäsenet ja rahastajana toimii uskonnon kehittäjä. Ei ole uskontoa, joka ei keräisi rahaa, joko suoraan tai välillisesti.
Raha rauhoittaa ja tuo menestystä, onnellisuuden tae se ei ole.
Usko Jeesukseen ei tuo mitään näistä, mutta antaa iankaikkisen elämän.
Elämä on valintoja täynnä, kokemuksesta tiedän usko antaa toivon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli429383"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn503972Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.412870Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1272596Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1022519Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271987Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161655Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331467- 711297
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1791184