Olen huolissani, kun naapurissa pidetään lehmää ulkona, vaikka on pakkasta ja luntakin aika paljon. Tarkeneeko lehmä? Se ei liikuskele kovinkaan paljon, vaan on paikallaan pää matalalla. Onneksi eivät koko päivää pidä sitä ulkona, mutta useimpia tunteja kuitenkin.
Onko aihetta huoleen?
lehmä pakkasessa
13
4119
Vastaukset
- lehmä
Kyllä minusta lehmä pärjää pikku pakkasílla ja vaikka luntakin sataisi niin parisen tuntia ulkona,kunhan ei koko aikaa pidä ulkona pakkasessa. Kyllähän hevosetkin pärjäävät.
Pari tuntia ulkona tuo vaan lisää virkettä lehmän elämään talvella kun muutoin joutuu koko päivän sisällä kököttämään.Tosin en ole mikään lehmäekspertti mutta tämä oma mielipide. - Ansku
Kannattaisi kysyä jostakin eläinsuojeluyhdistyksestä tms.
- Sanna
Jos se on suomenkarja (Kyyttö, länsisuomalainen tai lapinlehmä) niin pärjää...
Friisiläinenkin pärjää (musta-valko). Ayshire (ruskea-valko) ei pärjää kovinkaan hyvin. Tosin vaikuttaa siltä, että tilalla on vain yksi lemmikkilehmä jota ulkoilutetaan. Pari tuntia päivässä on sopiva ulkoiluaika, varsinkin jos lehmä seisoo sisällä parressa muuten... Älä soita mihinkään vaan käy tilalla kysymässä. Saat vain vihamiehiä jos soitat eläinsuojeluun. Ne kun ei tiedä siellä mitään karjaeläimistä...- Mie
Lehmät pärjäävät ulkona kohtuullisia aikoja hyvässä kelissä. Jos on kova pakkanen ja kova tuuli ei lypsylehmiä kannata laskea ulos. Liharodut on eri asia ne pärjäävät paremmin. Lehmillä pitää olla jonkilainen suoja tuulta ja sadetta vastaan. Liharotuiset eläimet kasvattavat karvaansa pidemmäksi.
- someone
Lehmiä voi pitää kylmässä pihatossakin kuin vain sinne ne totuttaa ja antaa niiden kasvattaa kunnon karvan. Jos navetta on tosi lämmin, karva ei kasva ja silloin lehmää ei kannata ulos viedä.
- Maanviljelijän tytär
Muutama vuosi sitten tuli voimaan EU:n määrittelemä laki, että lehmien pitää saada olla pihalla myös talvella. Suomeen tuli tämä sama laki. Tuolla Etelä-Euroopassa ei ymmärretä, kuinka kylmä Suomessa talvisin on. Meidänkin olisi pitänyt pitää lehmiä talvella pihalla, mutta kaikki olisivat vain sairastuneet.
Meillä lopetettiin lehmien pito juuri näiden hullujen lakien takia "lehmien pitää olla pihalla" sekä "lehmien korviin on laitettava heti vasikkana korvamerkki korvaan" Alkoi touhu mennä hulluun malliin niin piti lopettaa lehmien hoito.- minä
kuule kun lehmiä ei todellakaan tartte pittää ulkona talvella.siellä ne meilläkin on parressa koko ajan, ikävää se on mutta mä päästäisin niitä ulos jaloittelemaan aina kun mahdollista, mutta joka kerta niille tulis tappelua arvojärj. ym sellasesta. ja korvamerkkien takii on aika tyly lopettaa eläinten pito, se on vaan siks että saaraan tietää mistä lehmu on peräisin varsinkin jos tulee jotain. EU:ta inhoon mutta ei tossa mitään ihmeempää oo. ihme jos ton takia lopetitte....??????
- koulun käynyt
minä kirjoitti:
kuule kun lehmiä ei todellakaan tartte pittää ulkona talvella.siellä ne meilläkin on parressa koko ajan, ikävää se on mutta mä päästäisin niitä ulos jaloittelemaan aina kun mahdollista, mutta joka kerta niille tulis tappelua arvojärj. ym sellasesta. ja korvamerkkien takii on aika tyly lopettaa eläinten pito, se on vaan siks että saaraan tietää mistä lehmu on peräisin varsinkin jos tulee jotain. EU:ta inhoon mutta ei tossa mitään ihmeempää oo. ihme jos ton takia lopetitte....??????
Eu:ssa on tulossa laki joka kieltää lehmien pidon parressa kiinni ja kesälle tulee laidunnuspakko.. En muista vuotta, mutta veikkaisin 2010... Epäilen että noiden uusien tuki juttujen kanssa sinunkin mielenkiintosi EU:hun menee.. Lisäksi lantala pitäisi olla jo katettu ym. yhtä fiksua...
- P.Ölvästi
koulun käynyt kirjoitti:
Eu:ssa on tulossa laki joka kieltää lehmien pidon parressa kiinni ja kesälle tulee laidunnuspakko.. En muista vuotta, mutta veikkaisin 2010... Epäilen että noiden uusien tuki juttujen kanssa sinunkin mielenkiintosi EU:hun menee.. Lisäksi lantala pitäisi olla jo katettu ym. yhtä fiksua...
Ja höpö höpö...
Lehmiä saa pitää edelleen parressa, nyt ja tulevaisuudessa.
Ulkoilutuspakko on jo olemassa. On ollut olemassa jo pari vuotta. Se edellyttää että parsinavetassa (tai muuten kytkettynä) olevien eläinten pitää päästä ulos vähintään.. no en nyt muista akuutteja vuorokausumääriä) mutta pari-kolmekuukautta suunnilleen kuitenkin. Ja se riittää että on ulkona osan vuorokaudesta, ei tarvitse olla ulkona kokoaikaa. Mikään pakko ei siis ole ulkoilutttaa talvella.
Elkää nyt hyvät ihmiset jauhako täällä paskaa jos ette asioista yhtään mitään tiedä!!!
- Lehmäexpertti
Kaikki lehmärodut (mitä Suomessa kasvatetaan), pärjäävät ulkona jopa ympärivuorokautisesti, jos niillä on kuiva (ja kuivitettu) suoja sadetta ja tuulta vastaan.Kylmyyttä ja pakkasta pahempaa lehmälle nimittäin on kosteus. Lämpimissä karjasuojissakin elävät lehmät pärjäävät kohtuullisella (-15 astetta) pakkasella pari tuntia ulkona tätä kylmemmällä ilmalla niiden olisi saatava itse valita ulkoiluaikansa pituus. Joillekin riittää -30 asteen pakkasessa pikainen rallikierros, verryttelylenkki, jaloittelualueen ympäri, jotkut eivät halua mennä ulos ollenkaan. Pakkanen ei palelluta lehmän utaretta, jos se on ulos mentäessä kuiva. Heti lypsyn jälkeen ei siis kannata lehmiä ulos laskea talviaikaan. Esimerkiksi Luomutuotannossa lehmien talviulkoilu on pakollista. Tavallisessa tuotannossa mm. sairaiden(paitsi jos eläin on kuumeinen, silloin ulkoilua on syytä harkita), juuri synnyttäneiden ja ummessa olevien talviulkoilu on niille hyväksi . Raitis ilma yleensäkin kohottaa lehmien mielialaa.Jalat pysyvät kunnossa ja lehmien elinikä pitenee. Lehmä on laumaeläin, joten se naapurisi lehmä saattaa olla yksinäinen, eikä sen vuoksi halua liikkua tarhassaan. Voisit ehdottaa kaverin (esim vuohi) hankkimista tai mennä itse (naapurin luvalla) lehmän seuraksi. Lehmä, kuten hevonenkin, nauttii lajitoverin rapsuttaessa paikkoja joihin itse ei yllä. Tämän lajitoverin kosketuksen voi ihminen korvata harjaamalla lehmää esim takaselästä ja sään päältä.
- Maalaistyttö
Edellinen viesti (lehmäexpertti) oli minusta aika lailla asiaa, mutta yöksi ei lehmiä saa ulos jättää. Kuivuus on ehdottoman tärkeää, jotta lehmä ulkona pärjäisi. Mutta ennen lypsyä ei kannata lehmiään ulos laskea, koska stressi lisää solujen määrää maidossa, mikä ei ole hyvä asia. Sairaita lehmiä, kuten ei ihmisiäkään saa kuumeisena pitää ulkona. Ulkoilu virkistää ja mieliala kohentuu, myös jalat pysyvät paremmassa kunnossa. Mutta, koska lehmä on laumaeläin ei sitä saa yksin jättää ulos, vaan sillä on oltava kaveri, jottei sen aika tulisi pitkäksi. Mutta yleensä ottaen karjanhoitaja ajattelee lehmän etua laittaessaan sen ulkoilemaan. Ei siis syytä huoleen, jos se ei ole siellä kauhean kauan. Kaveri olisi myös hyvä sillä olla
- Perluskoni
Lehmät pärjää pakkasessa, eikä siinä kärsi mitenkään, mikäli on vielä liharotua niin sitä voi pitää ulkona ympäri vuorokauden, kanadassa kaikki eläimet ( lihantuotanto ) rodusta riippumatta on aina olleet ulkona ympäri vuoden, eikä nillä preerioilla ole helppoa, pakkasta talvella neljäkymmentä astetta ja jatkuva tanakka tuuli.
Ylämaalaista ei saa edes viedä sisään, se vain kuumenisi siellä. - Anonyymi
Ei voi olla todellista, että lehmiä pidetään 25-30 asteen pakkasessa. Siis ympärivuorokautisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3182923Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä562655- 1201712
- 1181440
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301293PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1491238- 691090
- 741089
- 701030